Soms kom je iemand tegen waarvan je denkt dat ‘ie het eeuwige leven heeft. Enschedeër Bert Woudstra is er zo-een. 94 is ‘ie. Oorlogskind. Sterker: hij ontsnapte aan de Holocaust. Via dertien onderduikadressen en met dank aan ‘heel veel lieve mensen’ uit het netwerk van dominee Leendert Overduin. In deze podcast blijkt hij met die ervaring naar de wereld van vandaag.
Deze aflevering van De Berg spreekt… verschijnt op 5 mei 2026. Bevrijdingsdag. Woudstra is één van de weinigen die zich nog levendig kan herinneren hoe die eerste bevrijdingsdag, op 5 mei 1945, was. Hij was dertien. Nu staat hij op de drempel, maar zijn verstand en geheugen zijn nog messcherp.
Veel Enschedeërs hebben het verhaal van Woudstra weleens gehoord. Hij vertelde het talloze keren, nadat hij in zijn 50’er jaren therapie volgde en zijn oorlogsverhaal verwerkt had. Op scholen, in kleine en grote zalen, bij herdenkingen, in de media. Met maar één doel: de generaties na hem laten weten wat er gebeuren kan als vrijheid in het gedrang komt.
In deze podcast praat 1Twente-verslaggever Ernst Bergboer met hem over dat verhaal. Maar vooral over nu. Hoe kijkt iemand die een oorlog meemaakte, die de effecten van discriminatie, uitsluiting en vervolging aan den lijve ondervond, naar de wereld van vandaag?
Zijn er signalen die er op wijzen dat er geknaagd wordt aan democratie, rechtsorde en vrijheid? Ziet hij paralellen met de periode waarin hij, een Joods jochie, zijn leven niet zeker was?
En als dat zo is: wat drukt hij ons dan op het hart?
In De Berg spreekt… praat Ernst Bergboer met gasten over thema’s die er toe doen. Eén gast, één onderwerp waar je niet met een paar oneliners mee klaar bent. Afleveringen verschijnen onregelmatig, maar ze zijn allemaal terug te vinden in alle bekende podcast-apps.