Slechts zestig tot zeventig procent van de mensen die een uitnodiging krijgen, doet mee aan het darmonderzoek. Dat moet naar honderd procent volgens de Twentse maag-, darm- en leverarts Niels Venneman op de eerste Dag van de Paarse Envelop. Vanaf vandaag krijgen 55-plussers post om deel te nemen aan dat onderzoek.
De Dag van de Paarse Envelop is een initiatief van het RIVM, Bevolkingsonderzoek Nederland en MDL Fonds. Jaarlijks gaan er ruim twee miljoen paarse enveloppen op de post naar mensen van 55 tot 75 jaar, met een thuistest voor darmkanker. Extra aandacht voor de oproep in die paarse envelop is hard nodig, vinden de deskundigen, want te vaak blijft die envelop ongeopend liggen. Met alle mogelijke gevolgen van dien.
Volgens Venneman, maag-, darm- en leverarts in het MST in Enschede, kan er 10 tot 15 jaar zitten tussen een eerste poliep en darmkanker. De test spoort bloed in de ontlasting op, ook als je nog geen klachten hebt. Poliepen kunnen vaak al tijdens een kijkonderzoek worden weggehaald, waardoor een zware operatie of chemotherapie kan worden voorkomen. "Echter, een goede uitslag is geen garantie", waarschuwt hij.
Waarom blijft de envelop vaak ongeopend liggen? Venneman noemt schaamte, het gevoel dat het onhandig of vies is en angst als mogelijke redenen. Ook het eigen risico speelt mee als je wordt doorverwezen. Sinds kort zit er opvangpapier bij de test om meedoen makkelijker te maken.
Zit er bloed in de ontlasting, dan volgt een uitnodiging voor een kijkonderzoek in het ziekenhuis. Dat bloed kan ook een andere oorzaak hebben dan darmkanker. Is er niets te zien, dan volgt over twee jaar een nieuwe uitnodiging.