In de burgerzaal van het stadhuis in Enschede staan zondag ruim honderd mensen stil bij de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog waarvoor het afgelopen jaar struikelstenen zijn gelegd.
Tot nu toe zijn dit jaar in Enschede 26 struikelstenen gelegd. Achter die stenen schuilen twintig persoonlijke verhalen van inwoners die tijdens de Tweede Wereldoorlog werden vervolgd, gedeporteerd of vermoord.
Burgemeester Roelof Bleker vertelt tijdens zijn toespraak over het gezin Neter, waarvoor onlangs struikelstenen zijn gelegd aan de Nijverheidstraat. Het gezin zit tijdens de oorlog ondergedoken in een kippenhok op landgoed De Weele, eigendom van de familie Van Heek.
Lees verder onder de afbeelding.
Van dat kippenhok staan de restanten nog altijd overeind. Door verhalen van nabestaanden en betrokkenen is de plek inmiddels bij veel Enschedeërs bekend. Met een maquette wordt zichtbaar gemaakt hoe het onderkomen er destijds uitzag. In totaal hebben er negen Joodse onderduikers gezeten, onder wie ook het echtpaar Paul en Jettie Glasel.
Voorafgaand aan de plaatsing van de struikelstenen voor het echtpaar Glasel vorig jaar, kregen leerlingen van openbare basisschool Molenbeek in Boekelo een gastles over de stenen en de geschiedenis erachter. Dat ging onder andere over buitensluiting en vervolging tijdens de bezetting.
De leerlingen maakten vervolgens gedichten. Vier daarvan worden zondag opnieuw voorgedragen door Liza en Sophie, Lucas, Fedde en Noortje.
Struikelstenen zijn kleine herdenkingsstenen in de stoep (10x10 cm) met een messing plaatje. Daarop staan de naam, geboortedatum en de data van deportatie en overlijden van slachtoffers van vervolging door het naziregime. De stenen liggen bij het laatste vrijwillig gekozen woonadres.
Na het noemen van de 26 namen volgt muziek van Evie Vos en Joost Schilmöller, twee leerlingen van Het Stedelijk Kottenpark. Zij brengen een eigen versie van The Night We Met van Lord Huron en Wicked Game van Chris Isaak.
Ook Klaske Thiadens spreekt tijdens de bijeenkomst. Vorige maand wordt een struikelsteen gelegd voor haar opa, Hendrik Arend Thiadens. Ze vertelt over de impact die zijn overlijden na de oorlog op het gezin heeft en over zijn rol als zenuwarts en verzetsman in Enschede.
De bijeenkomst eindigt met de Joodse gebeden Jizkor en Kaddisj, uitgesproken door Bert Oude Engberink.