Verkeer
Zoek

Weergave

Stel regio in

Hengelose bieb houdt proef met beveiliging: 'Bezoekers mogen er gaan last van hebben'

240517 bibliotheek hengelo ruim 1 TWENTE
1twente
In de Hengelose bieb deden zich de afgelopen tijd verschillende incidenten voor, waardoor de angst onder medewerkers toeneemt.

In de hoofdvestiging van Bibliotheek Twente in Hengelo kun je sinds twee maanden op gezette tijden beveiliging zien rondlopen. Het betreft een pilot die bekostigd wordt met een eenmalige gemeentelijke subsidie. Eerder dit jaar hintte de bieb al op deze mogelijkheid, omdat zich steeds vaker mensen met onbegrepen gedrag in het gebouw vertonen.  

Het is een breed maatschappelijk probleem: het aantal mensen op straat dat onbegrepen gedrag vertoont, neemt al jaren toe. Bibliotheken, die zich graag profileren als huiskamers van de stad, trekken een dwarsdoorsnede van de samenleving aan. Dat verklaart de zorgen bij de leiding van de Hengelose bieb.

Incidenten

In Hengelo deden zich de afgelopen tijd verschillende incidenten voor, waardoor de angst onder medewerkers toeneemt. In april vertelde directeur Frederique Westera al tegen 1Twente: "Medewerkers worden geregeld uit hun reguliere werkzaamheden gehaald. Het kost veel tijd, waardoor we op dat moment geen andere diensten kunnen verlenen."

Bibliotheekhengelo stock 1twente
Lees ook
Meer incidenten met personen met onbegrepen gedrag in Hengelose bieb; instelling overweegt beveiliging

Om dat te voorkomen is er nu met enige regelmaat een beveiliger in de bieb. Manager publieksservice Miranda Kosters: " De komende tijd is er enkele middagen per week iemand in het pand aanwezig om ondersteuning te bieden als dat nodig is. Die persoon is zichtbaar aanwezig op de werkvloer, maar het publiek zal zich er niet aan storen. Hij of zij werkt vanuit een gastvrije houding, zoals bezoekers dat ook van het personeel gewend zijn."

“Als we straks tot de conclusie komen dat beveiliging nodig blijft, moeten we zien hoe dit bekostigd wordt.”

Kosters wil niet zeggen op welke dagen en tot wanneer de beveiliger aanwezig is, 'om mensen niet wijzer te maken dan nodig is'. Ook kan ze na twee maanden nog niet zeggen of het een succes is: "Pas als de pilot is afgerond, kijken we wat het effect is geweest. Als we tot de conclusie komen dat beveiliging ook daarna nodig blijft, moeten we zien hoe dit bekostigd wordt. We willen natuurlijk niet dat het ten koste gaat van onze dienstverlening."

Locatieverbod

Kosters prijst de goede samenwerking met de politie: "Er zijn korte lijntjes met de wijkagent. Dat scheelt al een boel."  

Dankzij de mogelijkheid om op basis van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) locatieverboden op te leggen, heeft de politie een instrument in handen om mensen voor langere tijd van bepaalde plekken te weren. "Dat is prettig, want daardoor zijn die mensen in elk geval een jaar niet welkom in de bieb."  

Camera's en noodknoppen

Bibliotheek Twente heeft eerder al kosten moeten maken voor veiligheidsmaatregelen, zoals camera's, noodknoppen en weerbaarheidstrainingen voor baliepersoneel. 

Maak 1Twente jouw voorkeursbron in Google
Google heeft een nieuwe instelling. Daarmee kies je zelf welke websites je bovenaan ziet als je iets opzoekt. Zet 1Twente in je lijst en je mist geen nieuws meer uit Twente.
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.