In samenspraak met de gemeente Oldenzaal, de steunstichting Vrienden van de Plechelmusbasiliek en Museum Oldenzaal heeft het bestuur van de Plechelmusparochie plannen ontwikkeld om de eeuwenoude kerk toekomstbestendig te maken. Niet alleen als eucharistisch centrum, maar ook als een plek waar de ‘schatten en verhalen’, die aan de basiliek en de rijke historie van de stad zijn verbonden, beter ontsloten kunnen worden voor het publiek. De gemeente wil daarom 250.000 euro bijdragen aan het project ‘Schatten van Plechelmus’, waarvan de kosten in totaal zijn geraamd op 1.250.000 euro.
Voor het parochiebestuur staat de sacrale functie van de basiliek centraal, zonder overigens voorbij te gaan aan de rijke geschiedenis van de monumentale kerk en de emotionele verbondenheid van Oldenzalers met de ‘oaln griezen’. Omdat de geloofsgemeenschap krimpt wordt het steeds moeilijker om zo’n grote, monumentale kerk in stand te houden. Daarom heeft het bestuur van de Plechelmusparochie besloten een aantal veranderingen door te voeren met het oog op de toekomst.
Een belangrijke stap binnen de plannen van het parochiebestuur is de realisatie van een dagkapel, waar kleine vieringen kunnen worden gehouden. In de ochtendshow Twente wordt wakker van Twente FM vertelt Martin Kemerink dat hiermee wordt ingespeeld op het steeds kleiner wordende aantal gelovigen dat een dienst in basiliek bijwoont. Daar komt bij dat de kosten voor verwarming hoog zijn. “In de winter is er in de kerk niet tegen op te stoken.”
De dagkapel komt in de ruimte die nu nog wordt gebruikt als ‘schatkamer’. De religieuze kunstschatten krijgen een andere plek in de basiliek, waar zich nu nog de doopvont bevindt. Op die plek kunnen de kerkschatten in een museale setting beter worden gepresenteerd. Martin Kemerink: “De schatkamer zit nu nog een beetje verstopt. Op die andere plek kunnen ze beter tot hun recht komen. Daar is echt nog een kwaliteitsslag te maken.” Hier komt Nikki Olde Monnikhof, directeur van Museum Oldenzaal, in beeld. Zij is aangesteld als projectleider voor het onderdeel ‘Schatten van de Plechelmus’ binnen de plannen.
Kemerink vindt het belangrijk dat op deze manier het verhaal van de basiliek beter gepresenteerd en verteld kan worden. Met name ook voor de jeugd. Zo komt er ook een audiotour met de rijke geschiedenis van de basiliek. Niet alleen voor volwassenen maar ook (school)kinderen. Kemerink: “Wij vinden dat alle basisschoolkinderen, ongeacht hun geloofsovertuiging, kennis moeten kunnen nemen van de historie van de kerk en de betekenis ervan voor heel Twente.”
Lees verder onder de afbeelding.
Volgens Martin Kemerink zijn de plannen er in z’n algemeenheid op gericht om de basiliek gastvrijer en toegankelijker maken. “Er komen jaarlijks zo’n 15.000 bezoekers. Vooral toeristen, maar ook wel mensen uit Oldenzaal en omgeving.” Om de drempel voor bezoekers te verlagen zal de oorspronkelijke ingang van de basiliek aan de zijkant bij het Plechelmusbeeld in ere worden hersteld. Kemerink: “Daar komen automatische deuren, zodat ook mensen met een rollator of in een rolstoel gemakkelijk naar binnen en buiten kunnen.”
De komende maanden worden de plannen verder uitgewerkt, en worden de precieze kosten in beeld gebracht. Omdat het om een kostbaar project gaat, is het parochiebestuur blij met de eerste belangrijke bijdrage van €250.000,- van de gemeente Oldenzaal. Maar er is meer geld nodig. Daarom zal veel energie worden gestoken in fondsenwerving in de Oldenzaalse gemeenschap, onder meer in het bedrijfsleven. Vice-voorzitter van het parochiebestuur, Eric Kleissen: “Met het project ‘Schatten van Plechelmus’ geven we de basiliek een kwaliteitsimpuls als eucharistisch centrum van onze parochie. Bovendien geven we de basiliek de uitstraling die het verdient als hét cultuurhistorisch icoon van Oldenzaal.”
Martin Kemerink onderstreept de woorden van vice-voorzitter Kleissen: “De Plechelmusbasiliek is voor velen meer dan alleen een kerk. Het is een herkenningspunt in Oldenzaal. Van welke kant je ook komt, je ziet de toren al van verre. Het is ook een plek waar vele herinneringen samen komen. Het is een stuk identiteit van Oldenzaal.” Geen wonder dan ook, volgens Kemerink, dat de basiliek een prominentere plek in de stad krijgt. “Zodat het verhaal zichtbaar wordt voor iedereen.”
Dat laatste ook letterlijk, want onderdeel van het project ‘Schatten van de Plechelmus’ is ook de verlichting van de basiliek van binnen en van buiten. Kemerink: “Als je dan ’s avonds door de stad loopt, kun je ook de prachtige ramen van Jan Schoenaker bewonderen.” Met het aanlichten van de glas-in-lood ramen van de basiliek gaat een langgekoesterde wens van de Oldenzaalse gemeenteraad in vervulling.
Lees verder onder de afbeelding.
Voor de gemeente Oldenzaal – eigenaar van de toren van de basiliek – is de Plechelmus een belangrijke pijler in de positionering en promotie van de stad. Het college: “De Plechelmusbasiliek was de plek die van Oldenzaal ooit de belangrijkste stad van de regio maakte. Het is niet alleen het markante hart van de stad, maar trekt bovendien jaarlijkse vele duizenden bezoekers.” Daar kan Martin Kemerink van het parochiebestuur zich helemaal in vinden. “Er ligt daar meer dan 1000 jaar historie. We moeten er voor zorgen dat de basiliek over honderd jaar nog steeds het kloppend hart van Oldenzaal is.”
Voor meer informatie: www.schattenvanplechelmus.nl