Verkeer
Stuur appje
Zoek

Meeste Hengeloërs voelen zich veilig, toch ervaart bijna helft van de vrouwen straatintimidatie

20260501 stockphoto straatintimidatie kl
Bijna de helft van het aantal vrouwen, zo'n 48 procent, zegt straatintimidatie te hebben meegemaakt in Hengelo. Onder mannen is dat 27 procent.
Beeld: Stockfoto

Een meerderheid van de inwoners van Hengelo voelt zich veilig in de stad. Zo'n 84 procent geeft aan zich redelijk veilig tot veilig te voelen op straat en op openbare plekken in Hengelo. De eigen buurt krijgt gemiddeld een 7,4 als rapportcijfer, de binnenstad een 7,0. Dat blijkt uit onderzoek van Kennispunt Twente. Toch zijn er opvallende verschillen als de cijfers worden uitgesplitst naar geslacht. Bijna de helft van de vrouwelijke deelnemers, zo'n 48 procent, zegt straatintimidatie te hebben meegemaakt in Hengelo. Onder mannen is dat 27 procent. 

Opvallend is dat 74 procent van de slachtoffers geen melding doet van straatintimidatie bij politie of gemeente. De meest genoemde reden daarvoor is dat men het incident niet ernstig genoeg vindt (38 procent), gevolgd door twijfel of een melding wel serieus wordt genomen (28 procent). Een deel van de ondervraagden geeft aan niet te weten waar ze een melding kunnen doen of wat ze kunnen melden.

Nageroepen worden en ongepaste gebaren

De meest voorkomende vormen zijn nageroepen worden met beledigende opmerkingen, ongepaste gebaren en nagestaard worden. Slechts 7 procent van de mannelijke deelnemers zegt zich wel heel onveilig te voelen op straat, tegenover 22 procent van de vrouwen.

Lees verder onder de afbeelding.


Kennispunt twente peiling 2025 veiligheid hengelo factsheet
Factsheet van Kennispunt Twente van het onderzoek 'veiligheid in jouw buurt en andere plekken in Hengelo'
Beeld: Kennispunt Twente

In het onderzoek komt ook ondermijning aan bod. De meeste deelnemers (71 procent) denken dat dit in Hengelo weinig tot niet voorkomt, maar 12 procent denkt juist dat de omvang daarvan groot is in de stad. De meest herkende uitingen daarvan zijn volgens de ondervraagden drugshandel (28 procent), ongebruikelijk bezit van dure goederen (13 procent) en het dumpen van drugsafval (12 procent). 

Bereidheid tot melden criminaliteit

Inwoners zeggen wel bereid te zijn om deze vormen van criminaliteit te melden als ze die signaleren: 56 procent zou naar de politie stappen en 35 procent zegt in dat geval contact op te nemen met Meld Misdaad Anoniem. Zo'n 33 procent van de mensen die géén melding willen maken, zegt dit niet te doen uit angst.

20260405 handhavers hengelo boa handhaving toezicht
Lees ook
Hengelo scherpt aanpak van ondermijning, cybercrime en wijkoverlast aan

Als het gaat om de grootste overlastproblemen die deelnemers in Hengelo ervaren, worden te hard rijden (86 procent), hondenpoep op stoep en straat (72 procent) en rommel op straat (70 procent) het vaakst genoemd. Ook parkeerproblemen (59 procent) en overlast door fatbikes (54 procent) staan hoog op de lijst.

Afval en handhaving

Op de vraag wat de gemeente als eerste moet aanpakken, is de boodschap duidelijk: afval en de handhaving daarop staan op nummer één (57 procent), gevolgd door overlastgevende jeugdgroepen (46 procent) en personen met onbegrepen gedrag (34 procent).

260303 afval verkiezingen logo
Lees ook
Hengeloërs storen zich massaal aan rondslingerend afval; schone taak voor volgend gemeentebestuur

Ruim 85 procent van de deelnemers weet dat er sinds 1 juli 2025 meer camera's hangen bij de toegangen van de Hengelose binnenstad. Bijna de helft van de respondenten is tevreden of heel tevreden met deze aanpak.

Over de zichtbaarheid van boa's in de stad zijn de meningen verdeeld: zo'n 37 procent zegt handhavers bijna nooit of nooit te zien in de eigen buurt of binnenstad, zo'n 49 procent zegt soms een boa te zien.

Uitkomsten meegenomen bij maken veiligheidsbeleid

De uitkomsten van het onderzoek van Kennispunt Twente worden door de gemeente gebruikt bij het maken van nieuw veiligheidsbeleid voor de periode 2027–2030, waarin staat hoe Hengelo de komende jaren werkt aan een veilige leefomgeving.

Thema's die inwoners belangrijk vinden, zoals verkeersoverlast, straatintimidatie en handhaving, krijgen daarin extra aandacht.

240517 bibliotheek hengelo ruim 1 TWENTE
Lees ook
Meer incidenten met personen met onbegrepen gedrag in Hengelose bieb; instelling overweegt beveiliging

Omdat veel deelnemers aangeven niet te weten waar ze een melding kunnen doen, wil de gemeente ook de communicatie hierover verbeteren. Daarnaast wordt gekeken naar directe maatregelen, zoals extra handhaving op overlastplekken en meer aandacht voor verkeersveiligheid.

Het onderzoek van Kennispunt Twente is in november 2025 gehouden onder 931 deelnemers.

Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.