Verkeer
Stuur appje
Zoek

Almelose wethouder over opvangdwang minister van Asiel: 'Wij hebben andere plannen in de stad'

Foto stadhuis met Van Mierlo
Beeld: Gemeente Almelo / Leon de Man

Almelo is het niet eens met het besluit van demissionair minister Mona Keijzer van Asiel en Migratie over de asielopvang in de gemeente en besluit daarom naar de rechter te stappen. Wethouder Eugène Van Mierlo legt uit waarom ze in bezwaar gaan. 

Almelo vindt dat ze te veel asielzoekers moet opvangen. De gemeente ziet het aantal asielzoekers dat het van de minister moet opvangen als een straf voor goed gedrag. In tijden van nood wenden asielministers zich tot gemeenten in Nederland met de oproep welke gemeente tijdelijk extra asielzoekers kan opvangen.

Justice 626461 1280
Lees ook
Juridische strijd om asielverdeling in Twente: Almelo maakt bezwaar, Enschede kreeg wél gelijk

Om de druk van de ketel te halen wilde Almelo dat wel doen. "We hebben de raad voorgesteld om tot juli volgend jaar zeventig extra opvangplekken te realiseren in een gebouw dat gesloopt gaat worden", legt Van Mierlo uit. Op die plek zouden dan woningen gebouwd worden.

Zeventig asielzoekers

Die zeventig asielzoekers kwamen bovenop de 398 vaste plekken die Almelo al biedt voor de opvang van asielzoekers. "Dat zijn er al meer dan volgens de Spreidingswet zou moeten. Dat zijn er 323", zegt de wethouder.

De gemeenteraad wilde wel instemmen met het voorstel van het gemeentebestuur voor de opvang van die zeventig asielzoekers. Het ging immers om een tijdelijke maatregel, op een plek die op dat moment niet werd gebruikt, in afwachting van woningbouw. "Dat wist iedereen aan de voorkant en dat was ook één van de redenen dat de gemeenteraad met die zeventig extra plekken heeft ingestemd. Er was een einddatum."

Permanent toegevoegd

Maar tot verbazing van de gemeente werden die zeventig extra plekken permanent aan de taakstelling van de gemeente Almelo toegevoegd als het gaat om de opvang van asielzoekers.

"Dan word je er ineens aan gehouden tot in lengte van dagen", spreekt de wethouder zijn verbazing hardop uit. "Die zeventig opvangplekken moeten volgend jaar van het lijstje verdwijnen. "Dan staan er andere plannen in de gemeente op de agenda. En het kan niet zo zijn dat woningbouwontwikkeling wordt geremd."

'Muur van onverzettelijkheid'

Er staat een gesprek met de minister op de planning. "Wij gaan graag in op het aanbod om in gesprek te gaan. En dan gaan we kijken wat daar uit komt. En is dat onbevredigend, lopen wij tegen een muur van onverzettelijkheid aan, dan rest ons niks anders dan de stap naar de rechter te zetten."

Dit artikel is gepubliceerd in samenwerking met RTV Oost
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.