Amper een jaar geleden werd Sickhouse gered van dakloosheid. De creatieve broedplaats, die haar plekje aan het Enschedese Stationsplein na het sluiten van de Spacebar verloor, ondertekende een huurcontract voor het (voormalige) biljartpaleis Stokkers aan de Oldenzaalsestraat. Maar de weg naar de opening is nou niet bepaald geplaveid met gouden tegels. Integendeel: er dreigt een financieel tekort van 157.000 euro, onder meer omdat er bij de verbouwing asbest is aangetroffen. Het college wil meer dan de helft van dat tekort dekken met een extra subsidie.
Aan het Stationsplein wordt een woontoren ontwikkeld. De bewoners van verzamelgebouw WARP Technopolis wisten dus dat hun verblijf aldaar tijdelijk was. De gemeente heeft Sickhouse aanvankelijk begeleid naar een nieuwe locatie in de oude brandweerkazerne aan de Hengelosestraat. Toen daar sprake bleek van betonrot, ging het feest niet door. Uiteindelijk kwam Oldenzaalsestraat 128 in beeld. Daar was lange tijd biljartpaleis Stokkers gevestigd.
In mei is tijdens de verbouwing van het pand asbest aangetroffen. Alle werkzaamheden zijn daarop stopgezet. Maar de grootste tegenvaller is dat Sickhouse zelf aansprakelijk is voor de saneringskosten. Na overleg met de pandeigenaar is deze bereid gevonden om de helft van die kosten op zich te nemen, maar wat rest is nog altijd een fikse financiële dobber.
Lees verder onder de afbeelding.
Niet alleen heeft Sickhouse 42.000 euro aan kosten voor asbestsanering, onder meer de vergunningkosten (+ 22.000 euro) en verbouwingskosten (+ 48.000 euro) zijn hoger uitgevallen. Door de vertraging in de werkzaamheden is de creatieve broedplaats ook nog niet in staat geweest om appartementen voor 'artists in residence' te voltooien en te verhuren. Omdat er geen ticketverkoop en horeca is, vallen ook andere inkomsten weg. In totaal dreigt een tekort van 157.000 euro.
Het college ziet Sickhouse als een belangrijke partij binnen de Enschedese cultuurwereld. Daarnaast wijst zij op haar eigen cultuurbeleid om (in het bijzonder) creatieve broedplaatsen te ondersteunen. Met het voormalige biljartpaleis lijkt een duurzaam onderkomen voor de komende jaren een feit. Als er geen financiële steun komt moet er (opnieuw) naar een andere locatie worden gezocht en zijn alle gedane investeringen voor niets geweest. B&W stellen daarom voor om ruim 85.000 euro bij te dragen, in de vorm van een nog aan te vragen subsidie bij het cultuur- en evenementenbeleid.
De rest van het bedrag zal Sickhouse uit eigen middelen moeten bekostigen. De creatieve broedplaats wordt niet structureel door de gemeente Enschede gesubsidieerd, maar heeft vorig jaar een eenmalige subsidie (75.000 euro) voor een periode van vier jaar ontvangen. Via crowdfunding hoopt Sickhouse het resterende financiële gat van 30.000 euro te dekken. Inmiddels is al meer dan de helft van het streefbedrag opgehaald. Met de asbestsanering is overigens al begonnen.
Goede zaak dat Enschede op deze manier investeert in cultuur? En breder: ben jij tevreden met het leven in jouw straat, wijk en stad of dorp? Of juist niet? Laat het ons weten. Want: op 18 maart 2026 zijn de gemeenteraadsverkiezingen. Met jouw antwoorden kunnen wij straks de juiste vragen stellen aan de partijen, zodat jij beter kunt kiezen wie het beste bij jouw wensen past.