Verkeer
Stuur appje
Zoek

Het erfgoed van wat ooit Hengelo's grootste werkgever was, leeft voort in de podcast ‘Stork werkt door’

Stork werkt door
Beeld: Storkdoc.nl

De erfenis van machinefabriek Stork in Hengelo gaat verder dan gebouwen, straatnamen en een wijk als Tuindorp 't Lansink. Met de tiendelige podcastserie ‘Stork werkt door’ wil de Stichting Storkiaan laten zien hoe groot de invloed van het bedrijf was – en nog altijd is.

De Hengelose podcastmakers Willem-Jan Velderman en Tom Morssink gaan in ‘Stork werkt door’ met verschillende gasten in gesprek over thema’s als medezeggenschap, familiebedrijven en beroepstrots. “Wij hopen als podcastmakers, maar ook als leden van de Stichting Storkiaan, het gedachtegoed van Stork bij een breder publiek onder de aandacht te brengen”, vertelt Morssink. 

Familie

De fabriek uit 1868, die oorspronkelijk stoom- en spinnerijmachines voor de textielindustrie bouwde, is voor Morssink geen onbekend terrein: “Mijn opa heeft altijd bij Stork gewerkt. Daar heb ik van kleins af aan veel verhalen over gehoord. Het zou zonde zijn als die verhalen verloren zouden gaan.”

Frits Loep Stork COLLECTIE OVERIJSSEL
Lees ook
Verhalen over de vergeten staking: 'We doen de deur niet op slot, hij zal maar terugkomen'

Voor die verhalen hoeft de Hengeloër dus niet ver te zoeken: “Ik heb veel spullen en boeken van mijn opa kunnen gebruiken om onderzoek te doen voordat we met de opnames begonnen. Ook de grootvader van Willem-Jan heeft in de fabriek gewerkt. Dit was dus zeker een motivatie voor ons om aan deze klus te beginnen.” 

Stork werkt door

“De afleveringen waren voor ons ontzettend leuk om te maken. Je wordt echt de historie ingezogen en kunt dit vervolgens koppelen aan het heden.” Het uitgangspunt van elke aflevering is namelijk een stukje Stork-geschiedenis vertellen en die koppelen aan gasten die hier in het heden mee te maken hebben. “Het zijn stuk voor stuk thema’s waar Stork toen al mee bezig was.”

“Waar Stork destijds bekendstond om een sterke band tussen werkgever en werknemer, rijst de vraag wat we daar vandaag de dag van kunnen leren.”

Zo reflecteren de podcastmakers samen met Hogeschool Saxion-lector Stephan Corporaal op het vakmanschap en de ervaringen van oudgedienden van Stork. In deze aflevering wordt gekeken naar beroepstrots en de arbeidsrelatie van toen en nu. “Waar Stork destijds bekendstond om een sterke band tussen werkgever en werknemer, rijst de vraag wat we daar vandaag de dag van kunnen leren.”

icon_main_info_white_glyph

Machinefabriek Stork

Stork stond bekend als een innovatief bedrijf met een sociaal gezicht. Het bedrijf had een bedrijfsschool, nam in 1883 het voortouw door een medezeggenschapsraad voor medewerkers in te stellen en een van de eerste zieken- en pensioenfondsen van het land op te richten. Voor het bevorderen van het gemeenschapsgevoel opende Stork in 1895 het Vereenigingsgebouw, met een toneelzaal en bibliotheek. Nu is dat feestlocatie annex hotel het Wapen van Hengelo. Daarnaast speelde het bedrijf een sleutelrol bij de totstandkoming van Tuindorp ’t Lansink. Dit alles heeft een grote invloed gehad op Hengelo, invloeden die vandaag de dag nog zichtbaar zijn.

“Stork was een bedrijf met grote invloed – en dat is het nog steeds. Ideeën zoals het oprichten van een bedrijfsschool laten zien hoe vooruitstrevend het bedrijf was.” Die initiatieven leven voort in bijvoorbeeld bouwschool Techniekhuis Twente & Stork, gevestigd in de oude pompenfabriek. Leerlingen krijgen hier zowel theorie als praktijk en werken samen met bedrijven uit de regio, zodat ze meteen ervaring opdoen en een grotere kans hebben op een baan.

In de aflevering over medezeggenschap van werknemers komen historie en heden letterlijk samen. “Die hebben we op een prachtige plek opgenomen: de voormalige Gieterij van Stork, die nu als leslocatie van ROC dient.” 

Familiebedrijven besproken bij Metropool

Op dinsdag 4 november wordt om 19.00 uur de bijeenkomst ‘De kracht van familiebedrijven’ gehouden bij Metropool Hengelo. Hier wordt gesproken over Storks benadering van bedrijvigheid en arbeidstekorten, maar ook over de maatschappelijke relevantie en toekomstbestendige inrichting van familiebedrijven. Met bijdragen van lector familiebedrijven bij Hogeschool Windesheim, Judith van Helvert en ijsmaker Pieter van der Poel.

Luisteren

Tijdens de bijeenkomst wordt ook de eerste aflevering van de podcast gelanceerd, die daarna te beluisteren is op Spotify en Apple Podcasts. Daarna verschijnt om de twee weken een nieuwe aflevering online. "De laatste aflevering moet nog wel opgenomen worden; hierin hopen we Gijs Stork jr. te spreken over het thema familiebedrijven."

Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.