Terwijl veel kinderen deze zomer even weg kunnen, blijft de vakantie voor kinderen in een asielzoekerscentrum vaak beperkt tot het azc waar weinig te doen is. Het Wolkentheater probeert daar verandering in te brengen. Met een kleurrijke circustournee reist de theatergroep deze weken langs asielzoekerscentra, waaronder die in Almelo, Holten, Enschede en Albergen.
Op de locaties verandert het terrein voor één dag in een circusfestival. Kinderen leren jongleren, balanceren, oefenen op een eenwieler en wagen zich aan andere circuskunsten. Daarna stappen ze niet het publiek in, maar juist het podium op, waar ze samen met de acteurs onderdeel worden van de voorstelling.
Acteur Elmar Hofstee vertelt op Twente FM dat de tournee draait om meer dan alleen een middag vermaak. "Ze zitten vijf tot zes weken in een azc. Ze hebben geen school en iedereen gaat op vakantie. Wij mogen de kinderen anderhalf uur even uit die sleur meenemen in een ander verhaal. Even een andere wereld, zonder zorgen en zonder problemen."
Het Wolkentheater bestaat inmiddels ruim dertig jaar. De stichting werd opgericht door een voormalig Joegoslavisch theatermaker die zelf ooit in een asielzoekerscentrum verbleef. Inmiddels trekt de groep ieder jaar met een zomer- en wintertournee langs tientallen opvanglocaties door heel Nederland.
Deze zomer staat de voorstelling Circus de Blauwe Olifant centraal. De acteurs zoeken daarin nieuwe circusartiesten, waarbij de kinderen zelf een centrale rol krijgen. "Je merkt dat ze helemaal meegaan in het verhaal", vertelt Hofstee. "Ze doen echt hun best om circusartiest te worden. Dat lukt natuurlijk ook. Het is mooi om te zien dat de talenten van die kinderen dan naar voren komen."
Dat werkt volgens hem ook zonder veel gesproken tekst. De voorstelling bestaat vooral uit slapstick, mimiek en interactie. "De taal is eigenlijk internationaal. Iedereen begrijpt wat de bedoeling is."
De tournee voert het Wolkentheater deze week op donderdag langs Almelo en Holten, vrijdag zijn Enschede en Albergen aan de beurt. Daarna reist de groep verder door Nederland, van het noorden tot het zuiden.