Het Wilminktheater en het Muziekcentrum in Enschede zijn vorig jaar opnieuw in de rode cijfers beland. Het verlies kwam uit op bijna 1,5 ton, blijkt uit het nieuwe jaarverslag. Dat is weliswaar lager dan in 2024, maar is "zonder meer een teleurstellend resultaat", vindt de toezichthouder.
De Twentse Schouwburg, waar het Wilminktheater en Muziekcentrum onder vallen, draait al jaren verlies. Het theater is de klap van de coronapandemie nog altijd niet te boven gekomen, terwijl veel andere theaters in Overijssel alweer financieel gezond zijn. Bij de Schouwburg in Hengelo ging het vorig jaar zelfs zo goed, dat het theater een subsidie van 70.000 euro moest terugbetalen aan de gemeente.
In Enschede gaat het minder rooskleurig. "Waar 2025 het eerste jaar zou moeten zijn om de negatieve trend van de afgelopen jaren in financiële zin om te buigen, moeten wij helaas constateren dat ook het boekjaar 2025 is afgesloten met een negatief resultaat na belastingen van 144.000 euro", schrijft de Raad van Commissarissen van de Twentse Schouwburg in het jaarverslag. De theaters kregen vorig jaar bijna 3,3 miljoen euro subsidie van de gemeente Enschede.
Het financiële tekort is volgens de directie van de theaters eenvoudig te verklaren: de kosten zijn sterker gestegen dan de opbrengsten. Het aantal medewerkers daalde weliswaar, van 42,5 fte in 2024 naar 38 vorig jaar, maar toch namen de personeelskosten toe "als gevolg van cao-stijgingen, hogere sociale lasten en met name als gevolg van tijdelijke inhuur van management", schrijft de directie.
Zo werd er een tijdelijke manager ingehuurd die de afdeling publieksservice moest ombouwen naar een 'profit centre', al meldt de directie niet wat dat inhoudt. Kosten daarvan: 70.000 euro. Een andere hoge kostenpost (25.000 euro) was het vervangen van de koffiemachines in opdracht van die tijdelijke manager.
Kees Meijer begon in augustus vorig jaar als nieuwe zakelijk directeur van de Twentse Schouwburg. Hij ging er fulltime aan de slag, waar zijn voorganger dat nog deeltijd deed, en dat kostte het theater 30.000 euro extra.
Verder zegt de Twentse Schouwburg veel extra geld kwijt te zijn geweest aan alle activiteiten rondom het 700-jarig bestaan van Enschede vorig jaar. "Er zijn veel overuren gemaakt. Dit heeft geresulteerd in 70.000 euro extra personeelskosten, waarbij ook de reeds uitstaande overuren van afgelopen jaren zijn meegenomen", staat in het jaarverslag.
Opvallend is dat, ondanks al die extra inzet, het aantal bezoekers in de Twentse Schouwburg juist daalde. Er werden 250.000 bezoekers ontvangen, waarvan 157.000 betalende (tegenover 165.000 in 2024). "Dat is een lichte daling, die verklaarbaar is gezien het overweldigende aanbod afgelopen jaar in Enschede", schrijft de directie.
Het verlies van 1,5 ton zorgt ervoor dat het eigen vermogen van de Twentse Schouwburg verder inkrimpt. "Dit vermogen is de afgelopen jaren fors achteruitgegaan door de covid-periode en de negatieve resultaten sindsdien", schrijft de Raad van Commissarissen in het jaarverslag. Samen met de directie van het theater wordt er gewerkt aan een plan om het theater weer uit de rode cijfers te halen.