Als een nachtmerrie zonder slaap. Zo voelden de afgelopen twee jaar voor één van de patiënten van dr. Donald 'Don' Ottens. De cosmetisch arts kwam met zijn Hengelose kliniek, eveneens genaamd Dr. Don, al vaker negatief in het nieuws. Vrijdag verscheen hij voor het medisch tuchtcollege naar aanleiding van een facelift met catastrofale gevolgen.
Als Bianca Boots vandaag aan haar verklaring begint, doet ze dat met trillende stem. Twee meter links van haar zit de arts onder wiens behandeling ze permanent verminkt is geraakt. "Als ik dit had geweten had ik het nooit gedaan", zegt ze in tranen tijdens de zitting in de rechtbank van Zwolle.
Twee jaar geleden ging ze onder het mes bij dr. Don, in zijn kliniek in Hengelo. Haar dochter had er een succesvolle liposuctiebehandeling ondergaan en dat gaf haar vertrouwen. Zelf liep ze al een tijdje met ingevallen wangen en rimpels. "Ik wist dat hij dat ook behandelt en dacht: 'laat ik eens vragen wat hij eraan kan doen'."
Een aantal maanden later zit ze zelf in de operatiestoel van dr. Don, voor een facelift. De ingreep vindt iets eerder plaats dan gepland, zodat de arts daarna een voorstelling van zijn kleinzoon kan bijwonen.
Wanneer Bianca ontwaakt uit haar narcose lijkt er direct iets mis. "Toen ik wilde knipperen ging mijn ene oog niet meer dicht, ook sprak ik bepaalde letters raar uit." Dat komt door de extra plaatselijke verdoving, legt één van de verpleegkundigen haar uit. Die zou nog niet zijn uitgewerkt.
Dr. Don heeft ze die middag niet meer gezien. Hij was al vertrokken naar de voorstelling. Een uur na de operatie zit Bianca met haar man in de auto. Maar haar gezicht trekt niet bij. Nooit meer.
Sinds de ingreep is haar leven blijvend veranderd. "Ik kan niet meer normaal functioneren. Niet meer goed eten, drinken en praten. Mijn oog sluit niet goed en ik heb constant pijn, waar ik nachten wakker van lig. Van een bevroren gevoel in mijn jukbeen tot onverwachte stekende pijnscheuten en het gevoel dat er beestjes onder mijn huid zitten."
Ze is afhankelijk geworden van anderen en werken lukt haar niet meer. "Ik ben dubbel slachtoffer. Niet alleen door wat er in april is gebeurd, maar ook door hoe dat medisch en juridisch is afgewikkeld."
In aanloop naar de behandeling werd het risico op blijvende verlamming niet met Bianca besproken en dat neemt ze dr. Don kwalijk. "Het werd allemaal erg luchtig gebracht en ik heb het gevoel dat-ie niet eerlijk is geweest", zegt ze tegenover de tuchtcommissie. "Ik zou wat blauwe plekjes kunnen krijgen, maar alles zou tijdelijk zijn."
Volgens dr. Don gaat het om een zeer zeldzame complicatie, die niet vooraf besproken hoeft te worden. Maar dat het de arts na de behandeling niet is opgevallen, wordt hem door een deel van de tuchtcommissie kwalijk genomen.
"Je ziet na afloop wel vaker wat asymmetrie, dat hoeft niet op iets ernstigs te duiden", verweert dr. Don zich. "Ik heb meer dan 300 mensen geopereerd, dan krijg je vertrouwen in jezelf en ga je er in zo'n geval vanuit dat het tijdelijk is. Ik zag op dat moment niets acuuts, mijn controle voor de dag was klaar."
Een van de artsen uit de commissie lijkt hiervan niet onder de indruk. "Het is één van de ergste dingen die je als arts kan gebeuren, dat je patiënt faciales parese krijgt (gezichtsverlamming, red.). Ik zie niet in hoe dat in zo'n kleine kliniek langs je heen gaat. Het is een ongewoon zeldzame en grote complicatie." Hij wil graag weten waarom dr. Don niet nog eens is gaan kijken bij Bianca, toen ze in de uitslaapkamer aangaf klachten te hebben.
"Het was geen luiheid", antwoordt dr. Don licht stamelend. "Ik zou het niet weten eigenlijk. Het heeft daarna honderdduizend keer door mijn hoofd gespookt: ik had dat wel moeten doen."
Bianca heeft in de periode na de operatie naar eigen zeggen moeten vechten om ervoor te zorgen dat haar klachten serieus werden genomen. Toen dat wel gebeurde, haalde een hersteloperatie door dr. Don weinig meer uit. Die leidde zelfs tot meer complicaties.
Inmiddels is dr. Don werkzaam bij een kliniek in het Belgische Gent. Bianca heeft daar geen goed woord voor over. "Het is onbegrijpelijk dat hij nu in België werkzaam is als cosmetisch arts. Ik maak me ernstige zorgen over zijn patiënten. Als het aan mij ligt mag dr. Don nooit meer als arts werken. Niet in Nederland en ook niet in het buitenland."
De herstart in België kwam nadat de praktijk van dr. Don in Hengelo afgelopen oktober failliet werd verklaard. In de rechtszaal legt de arts uit dat hij het faillissement zelf heeft aangevraagd, omdat hij na de mislukte ingreep niet meer verder wilde als chirurg.
"Ik ben gestopt met mes en scalpel en doe geen chirurgische ingrepen meer. Ik heb daar een streep doorgezet, ik wil niet meer meemaken dat onder mijn behandeling zoiets optreedt. Toen ik stopte als chirurg kon de kliniek niet overeind blijven." Naar eigen zeggen heeft dr. Don enkel een ondersteunende rol in de praktijk in Gent.
Het is aan de medische tuchtcommissie om te oordelen of dr. Donald Ottens gestraft wordt voor zijn handelen. De tuchtcommissie doet uiterlijk 22 mei uitspraak.