In de podcastserie Uit de wandelgangen bespreken verslaggevers Wilco Louwes en Ernst Bergboer met host Niels Veurink wat er allemaal gebeurt rond de formatie in Enschede. Tenminste: wat ze erover kúnnen zeggen, want zo’n formatie vindt in het algemeen strikt plaats achter gesloten deuren. In de tweede aflevering staat het rapport van de verkenners centraal.
Voormalig burgemeester Onno van Veldhuizen en Alifa-directeur Suzan Veldhuis hebben afgelopen twee weken gesprekken gevoerd met alle partijen en hen naar de voorkeurscoalitie gevraagd. Het advies luidt: probeer tot een coalitie te komen met GroenLinks-PvdA, Burgerbelangen, VVD en D66. Eventueel aangevuld met ChristenUnie. Dat zijn 24 of 25 zetels, van de 39 in de gemeenteraad.
Maar zitten alle partijen daar wel op te wachten? Met name bij Burgerbelangen en VVD klinkt er verbazing over het advies. Hoe vaak is de voorkeurscoalitie eigenlijk genoemd? En is de verbazing van het blok BBE-VVD gespeeld of woedt er een interne ideeënstrijd? En wat betekende die lege zetel bij D66 eigenlijk, afgelopen week bij het afscheid van de oude gemeenteraad?