1Twente zendt dit weekend de documentaire ‘Een wagen vol verhalen: Tram TET 1’ uit. De film gaat over de explosieve groei van Enschede begin vorige eeuw. En volgt het indrukwekkende proces om de tram, een belangrijk symbool uit die tijd, in glorie te herstellen. De documentaire is te zien op zaterdag 18 oktober om 12.10 en 16.10 uur en op zondag 19 oktober om 20.00 uur.
De tram is een tastbaar overblijfsel uit de ‘gouden jaren’ van Enschede, rond 1910 en 1915. In die tijd was Enschede booming, groeide de stad snel en was Twente een economisch kerngebied in Nederland. Vanaf 1908 reed de elektrische tram, Enschede was de eerste gemeente in Overijssel die zo’n tram bezat. Het ding reed van het Volkspark via de binnenstad naar Glanerbrug.
In de documentaire wordt verteld over de reis die de wagen aflegde. Hoe het allemaal begon toen men ontdekte dat Tram TET 1 dienst had gedaan als een verbouwd zomerhuisje in Overdinkel. Het exemplaar is uniek, werd speciaal voor Enschede gebouwd. Vanaf 1993 waren er al inspanningen om de tram terug te krijgen. Afgelopen woensdag keerde de tram voor een dag opgeknapt terug op zijn oude vertrouwde route.
De restauratie bleek complex. Hoewel men dacht dat het een ‘fluitje van een cent’ zou zijn, moest het onderstel door klinknagels versterkt worden, omdat het veel te zwak was. Ook bleek er veel werk aan het plafond nodig vanwege roestende ijzeren steunbalkjes daaronder. Er werden onderdelen en kennis verkregen via het Haags Openbaar Vervoer Museum.
Ook gaat de documentaire in op de uiteindelijke bestemming van de tram. Daarover was en is nog altijd discussie. Kortom: een blik achter de schermen van de geschiedenis van Enschede, die nog altijd leeft.
‘Een wagen vol verhalen: Tram TET 1’ is te zien op zaterdag 18 oktober om 12.10 en 16.10 uur en op zondag 19 oktober om 20.00 uur, op 1twente.nl/kijk en op 1Twente TV (Ziggo 40 / KPN 1428 / Tweak 276 / Caiway 111).