Verkeer
Stuur appje
Zoek

Enschede wil af van saaie (en onveilige) nachten, deze adviesraad moet het verschil maken

Nachtraad - Clarence Prince - Koen Veldhuizen - Annebel Bunt - Cerberus Mooij - het Bolwerk - café
Clarence Prince (Metropool), Koen Veldhuizen (st. NiCE), Annebel Bunt (nachtburgemeester) en Cerberus Mooij (horecavereniging).
Beeld: Ernst Bergboer

Het is de eerste keer dat ze bij elkaar komen, maar dat levert meteen een geanimeerd gesprek op. Café Het Bolwerk is het decor, veiligheid in de binnenstad het thema. Queer-gasten die last hebben van dezelfde dronken dropjes als de vertegenwoordigers van de gevestigde horeca die vrouwen moeten beschermen tegen lastpakken. De Enschedese Nachtraad is van start.

Vergelijk die Nachtraad met de gewone gemeenteraad. Maar dan specifiek gericht op het nachtleven in de stad. Met één verschil: de Nachtraad is een adviesorgaan. Maar dan wel eentje die van onderop initiatieven ontplooit en ideeën aandraagt voor een bruisend nachtleven in de grootste stad van Overijssel.

Te weinig te doen

En daar ontbreekt het aan, daarover is iedereen het eens: gemeente, gevestigde horeca en de alternatieve scene in de stad (die een stuk groter is dan je in de gaten hebt). Er is teveel van hetzelfde en ’s nachts is er te weinig te doen, voor welke doelgroep dan ook. Symptomatisch is een geluid dat je al jaren hoort: voor een tof nachtleven moet je in Hengelo zijn, niet in Enschede.

Onvoldoende aanbod en diversiteit, maar er speelt meer

Dat heeft met dat aanbod te maken, maar het probleem is gelaagder. Zo blijkt uit het gesprek dat zich aan de stamtafel van Het Bolwerk ontspint. Bierprijzen in horecagelegenheden die vooral uitnodigen om je een stuk in de kraag te zuipen, niet om een tof programma te volgen. Sluitingstijden die niet op elkaar zijn afgestemd, waardoor een massa mafklappers tegelijkertijd door de straten banjert en mensen lastigvalt. De mens is een kuddedier en in groepen durf je meer.

“Als ik aftreed, wil ik niet dat het weer in elkaar zakt”

Maar ook aankomst- en vertrektijden van treinen bussen. Wie ’s nachts de hort op gaat, wil kunnen komen maar toch ook weer naar huis. Dat valt in Enschede niet mee. Het is aan de Nachtraad om in de komende paar dat soort problemen te tackelen. Of: daar in elk geval een goed begin mee te maken.

Die Nachtraad telt straks tien zetels, die bij elkaar een breed palet vertegenwoordigen van de nachtvlindersoorten die de stad rijk is. Gevestigde horeca, de undergroudscene en alles wat daar tussenin zit.

Verkiezingen: nog zes zetels te verdelen

Bij de aftrap dinsdagmiddag zijn vier van die tien zetels ingevuld. Annebel Bunt is nachtburgemeester, Clarence Prince vertegenwoordigt Metropool, Koen Veldhuizen zit er namens stichting NiCE en Cerberus Mooij (eigenaar van Santé) is afgevaardigde van de horecavereniging in de binnenstad. Die kopgroep zal als eerste verkiezingen uitschrijven voor de overige zes zetels.

Pilot van twee jaar

Vooralsnog gaat het om een pilot. De Nachtraad is en voortvloeisel van de Nachtvisie voor Enschede, die eind september vorig jaar met een flinke meerderheid door de gemeenteraad werd aangenomen. In de komende twee jaar krijgt de Nachtraad een vergoeding vanuit een gemeenteraadspotje en ambtelijke ondersteuning (en dat is een nationaal unicum). Daarna wordt bepaald of het een blijvertje moet zijn.

Voor Nachtburgemeester Bunt is dit een mijlpaal. “Ik ben echt superblij.” Geen wonder. Zij begon ruim drie jaar geleden vanuit de undergroundscene, op het randje van illegaal en legaal. Omdat de stad nauwelijks alternatieve nachtelijke uitgaansplekken had. Buiten een incidenteel evenement of feestje om.

Stationsplein nacht
Lees ook
Enschede heeft een Nachtvisie: samenwerking stad en politiek

Inmiddels is de brug tussen subcultuur en de gereguleerde wereld geslagen. Enschede is regenboogstad en wil een bruisend en veilig uitgaansleven voor iedereen. Bij politiek, bestuur en ambtenarij is het besef gegroeid dat dat niet op een goede dag uit de hemel komt vallen. Bunt heeft daar een belangrijke bijdrage aan geleverd.

De Nachtraad is voor haar een belangrijke stap naar continuïteit. “Als ik aftreed, wil ik niet dat het weer in elkaar zakt.” De Nachtvisie was een initiatief van raadsleden Lindsey van der Veen (D66) en Marijn Ouwehand (PvdA).

Linsey van der Veen raadszaal
Lees ook
Enschede krijgt een Nachtraad (met een nachtburgemeester)
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.