Verkeer
Stuur appje
Zoek
Nieuws
Enschede

Enschede maakt regels voor deelscooters: 'Go Sharing denkt nu al over terugkeer'

20220516 Go Sharing Deelscooter
Beeld: Go Sharing

De terugtrekkende beweging van deelscooterbedrijf Go Sharing is mogelijk maar van korte duur. De gemeente Enschede denkt dat de felgroene elektrische scooters mogelijk in het voorjaar weer terugkeren in het straatbeeld. Tegen die tijd zien de omstandigheden voor deelvervoerbedrijven in Enschede er heel anders uit. Er komen strengere regels voor onder meer het parkeren van de tweewielers. "We staan bovenaan het lijstje met steden waar ze willen terugkeren", aldus een gemeentewoordvoerster.

Het is een opvallende uitspraak van een beleidsmedewerker, tijdens een commissievergadering deze week. In het gesprek over het Enschedese beleid voor deelvervoer, laat hij ontvallen dat Go Sharing mogelijk snel weer terugkeert naar Enschede. En dat terwijl de laatste scooters van het bedrijf, die via een app op de telefoon voor kleine ritjes gehuurd kunnen worden, nog niet eens zijn opgehaald. Desgevraagd meldt de gemeente dat de verwachting gebaseerd is op uitlatingen van Go Sharing en een persoonlijk gesprek. "Waarschijnlijk wachten ze de vergunning af."

Overlast

Die vergunning wordt overigens een van de belangrijkste middelen waarmee Enschede de wildgroei van elektrische deelscooters en -fietsen, die afgelopen jaren is ontstaan, een halt wil toeroepen. Met name het principe van 'free floating', wat betekent dat de voertuigen vrijwel overal mogen worden neergezet, is veel inwoners en politici een doorn in het oog.

Niet zelden worden scooters midden op stoepen of reguliere parkeerplaatsen achtergelaten, waardoor andere weggebruikers, ouderen of minder-validen worden geblokkeerd. Ondanks dat deelvervoerbedrijven klanten op hun gedrag aanspreken, blijft de overlast bestaan. De afgelopen maanden is daarom gewerkt aan speciaal beleid.

Parkeren in 'hubs'

De bedoeling is dat er verspreid over de stad zo'n 150 vaste parkeerplekken worden gerealiseerd, waar gebruikers een deelvoertuig kunnen ophalen en achterlaten. Het kan daarbij gaan om een elektrische fiets, scooter of auto. En wellicht in de toekomst een step. De parkeerplekken, ook wel 'hubs' genoemd, zijn er in verschillende categorieën. Er komen tal van buurthubs (ca. vijf voertuigen), een flink aantal wijkhubs (ca. 10 voertuigen) en enkele regiohubs (minstens 15 voertuigen).

Bij de laatste twee categorieën zijn er extra voorzieningen mogelijk, zoals pakketkluizen, wachthokjes en informatieloketten. Het is de bedoeling dat uiteindelijk overal in Enschede binnen 150 meter een deelscooter- of fiets ter beschikking is. Op het Kennispark zijn al hubs gerealiseerd. Van het Rijk krijgt de gemeente bovendien 500.000 euro om het netwerk verder uit te breiden over de stad. De gemeente ziet deelvoertuigen als aanvulling op het openbaar vervoer en als alternatief voor de auto.

'Geen alternatief voor auto'

Naast de hubs denkt de gemeente Enschede er ook aan om het aantal deelvoertuigen in de stad in de hand te houden. Daarvoor is er een vergunningsysteem in gedachten. De gedachte is dat er maximaal aan drie deelvervoerbedrijven een vergunning wordt afgegeven om minimaal 200 scooters of fietsen te plaatsen in de stad. Worden de voertuigen veel gebruikt, dan mag er worden bijgeplaatst, worden ze niet genoeg gebruikt dan moeten er voertuigen worden weggehaald.

“Met logisch nadenken is het voor iedereen duidelijk dat ouders het niet zien zitten om hun kind in de stromende regen met een deelscooter op school af te zetten”

In de gemeenteraad lijken de meeste partijen overwegend enthousiast over de plannen. De PVV is sceptisch over de hubs en het gebruik van deelscooters, met name van wege de overlast. De PvdA neemt een bijzondere positie in de discussie. De sociaal-democraten zien de hubs als een verbetering van de huidige situatie, maar blijven argwanend. "Met logisch nadenken is het voor iedereen duidelijk dat ouders het niet zien zitten om hun kind in de stromende regen met een deelscooter op school af te zetten", aldus raadslid Marijn Ouwehand. De PvdA blijft inzetten op de fiets en het ov. Ook omdat deelvoertuigen volgens Ouwehand veel overlast veroorzaken. "Strooien doe je in deze tijd niet met scooters, maar met pepernoten."

'Wij blijven zeker in gesprek'

Zodra er een vergunningstelsel voor deelvervoerbedrijven in het leven wordt geroepen, verwacht de gemeente Enschede dat ook Go Sharing zich weer zal melden. Het bedrijf trekt op dit moment alle deelscooters en -fietsen terug uit tal van steden, omdat het gebruik ervan achterblijft bij de verwachtingen. Maar Enschede blijft volgens de gemeente een interessante markt. "Het gebruik was aardig, maar net niet goed genoeg om op dit moment te blijven", aldus een woordvoerster. "We staan bovenaan het lijstje waar ze willen terugkeren."

Go Sharing zelf is wat terughoudender rond het vertrek. "Zoals we in ons statement aangeven is dit natuurlijk niet wat wij voor ogen hebben", zegt een woordvoerster van het bedrijf. "Wij blijven zeker in gesprek met de gemeente Enschede om te kijken wat er nodig is voor ons om rendabel terug te keren. Daar hebben wij momenteel nog geen prognoses over, daar die gesprekken net begonnen zijn." In Enschede zijn er nog wel deelscooters van Felyx en Check. Als het aan PvdA-raadslid Ouwehand ligt, is de kans voor Go Sharing voorbij. "Opgestaan is plaats vergaan en plaats weggegeven wat ons betreft."

Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.