Verkeer
Stuur appje
Zoek
Nieuws
Enschede

Spelers FC Twente en Heracles hebben ervaring met andere derby's: €˜Geen alcohol meer in de stad te krijgen €™

433691 tribune 1

Derby s zijn mooier dan andere duels, ze zijn intens en gepassioneerd. Dat geldt zeker ook voor de clash tussen FC Twente en Heracles, die morgen na een seizoen afwezigheid weer wordt gespeeld. Veel spelers zijn er voor het eerst bij, maar maakten bij andere clubs wel andere spannende derby s mee.

Haris Vuckic (27), spits FC TwenteWas speler van Newcastle United, Premier League (contract van 2009-2017)Derby tegen streekgenoot Sunderland

Als de derby wordt gespeeld lopen de twee steden leeg, het is echt groots. Het rijkere Newcastle ligt aan de ene kant van rivier de Tyne, aan de andere kant ligt Sunderland. Normaal kun je prima met een shirt van de rivaal door de andere stad lopen, maar niet op de dag van de derby. Dan kan een grapje uitlopen op agressiviteit. Mensen leven voor die wedstrijd. Mogen ze kiezen tussen degraderen, maar wel winnen van Sunderland , dan kiezen ze voor een zege in de derby. Het is pure trots.

Ik kwam op mijn zestiende naar Newcastle, we werden uitgenodigd bij een wedstrijd van het eerste team. Mijn vader en ik hadden geen idee dat het om een beladen duel ging. We kwamen met 1-0 achter. Supporters van Newcastle scholden op die van Sunderland boven zich, die spuugden naar beneden. Toen Newcastle de gelijkmaker maakte, hing er een fan om mijn nek, hij werd helemaal gek. Mijn vader had zoiets van: Blijf van mijn zoon af . Later begrepen we pas waar het om ging.

Ik heb een keer op de bank gezeten tijdens die wedstrijd. Ik kwam er niet in, dat vind ik nog steeds jammer. Bij de jeugd en in het tweede team speelden we ook tegen Sunderland, dan kwamen er duizenden mensen kijken. Ik heb nog een derby gespeeld: die tegen Heracles twee jaar geleden. Ik was de man van de wedstrijd, dat wil ik dit keer graag weer worden.

Alexander Merkel (27)
Was speler van Genua, Serie A (2011-2013)
Derby tegen stadsgenoot Sampdoria


Een derby speel je niet, die win je of verlies je. In Italië is het een hele grote wedstrijd. Rome tegen Lazio is groot, AC tegen Inter Milan ook, Maar ook al is de stad kleiner, de derby tussen Genua tegen Sampdoria is de hottest . De ene kant van de stad is Genuani , de andere kant is voor Sampdoria. Op de laatste training kwamen 3000 supporters met Bengaals vuurwerk. We werden aangesproken door de Ultra s: jullie moeten morgen winnen .

Teken je bij Genua, dan is de eerste zin die je te horen krijgt: Je moet winnen van Sampdoria . Het seizoen is geslaagd als die duels gewonnen worden. Voor de supporters is voetbal hun leven, maar de derby is alles. Je bent fan van een van de twee clubs vanaf je geboorte, dat zit zo diep. Ik heb er zelf een gespeeld. De hele week was alles anders, we waren zo gemotiveerd, dat was bijzonder.

Wij verloren, helaas. Iedereen was in een slecht humeur, heel teleurgesteld. Na een nederlaag krijg je echt geen gratis pizza in de stad. Het enige wat je kan doen, is wachten op de return, maar ik ben in de winter weggegaan. Ik kijk uit naar de derby tegen FC Twente. In zo n wedstrijd is de kans op een zege 50-50, de ranking doet er niet toe. Voor de fans is het speciaal, tegen Ajax spelen is mooi, maar winnen van FC Twente is alles.

Xandro Schenk (26), verdediger FC Twente
Was speler van Go Ahead Eagles (2013-2018)
Derby tegen streekgenoot PEC Zwolle

Go Ahead is de rauwere club, het leefde bij ons ook meer. Voor de derby kwamen er veel meer supporters naar de training dan anders. Ik weet nog dat de kampioensschaal van Zwolle een keer is gestolen door onze fans.

In de tijd van trainer Foeke Booy kregen we een duidelijke opdracht voor de derby: Er vol voor gaan, de tegenstander het hele veld over jagen en één-op-één spelen . Als je zo speelt, moet je snel op voorsprong komen, anders hou je het niet vol. In de beginjaren lukte dat, we wonnen een paar keer. Terwijl Zwolle hoger geklasseerd was, maar dat wil in derby s niet altijd wat zeggen.

Janis Blaswich (28), doelman HeraclesWas speler van Dynamo Dresden, derde Bundesliga (2016-2017)Derby tegen streekgenoot FC Magdeburg

De fans van Dresden vestigden een wereldrecord met het allergrootste spandoek ter wereld. Heel indrukwekkend, het hing door het hele stadion heen. Op het veld verstond ik geen woord, ik kon niemand coachen. Wat een lawaai. Je geeft daardoor allemaal toch net wat extra.

De club is voor die supporters hun leven, het zit diep. Win je: dan ben je de held en mag je in elke restaurant gratis eten. Als je verliest ben je een klootzak en krijg je niets. We wonnen die keer gelukkig. Ik heb ook nog een keer op de bank gezeten bij Mönchengladbach tegen FC Köln, die derby is zo beladen dat er de hele dag geen alcohol in de stad te krijgen is.

Cyriel Dessers (24), spits Heracles
Was speler van Lokeren, eerste klasse (2014-2016)
Derby tegen streekgenoot Beveren


Wij waren de betere ploeg, speelde in de groepsfase van de Europa League. Maar net voor de derby hadden we een mindere periode, we waren vermoeid en kampten met blessures. Roger Lambrecht was onze voorzitter, een grote, oude man, met een wandelstok. Een cultfiguur die iedereen in België kent.

Hij bekeek trainingen altijd vanuit de auto, we zagen hem ook alleen op die manier, in zijn auto. Tot op die dag. Hij kwam voor de wedstrijd de kleedkamer binnen en beloofde ons drie keer de wedstrijdpremie als we zouden winnen van Beveren, de oude club van Jean-Marie Pfaff. Het was de juiste motivatie, we wonnen met 3-0 en het was dik feest.

Paul Verhaegh (36), verdediger FC TwenteWas speler van Vitesse, eredivisie (2006-2010)Derby tegen streekgenoot NEC

Voor ons was het NEK, dat werd je meteen geleerd. Het was de wedstrijd van het jaar, iedereen was super scherp op die dag. Je mag alles verliezen, maar niet die de derby. Het leeft van beide kanten sterk, maar in Nijmegen net iets meer.

Vitesse was destijds een middenmoter, maar speelde wel in een groter stadion. Ik kan me herinneren dat de auto van onze keeper Piet Velthuizen werd ingesmeerd met klevend spul en daar hadden ze weer meel overheen gegooid. Viaducten werden bekladderd. Bij ons speelden Theo Janssen en Remco van der Schaaf nog, bij NEC Patrick Pothuizen en Bas Sibum, jongens die het vuurtje lekker konden opstoken.

Dario van den Buijs (24) verdediger Heracles
Was speler van Eindhoven, eerste divisie (2015-2017)
Derby tegen streekgenoot Helmond Sport


De sfeer was vijandig, vol haat, de supportersgroepen kunnen echt niet met elkaar overweg. De wedstrijd voor de derby zong het publiek al: Helmond is de volgende . Het was niet zo dat de supporters naar de laatste training kwamen, maar er zaten wel 4000 mensen op de tribune tijdens de wedstrijd.

Een week later tegen een club als Almere City waren dat er maximaal 1500. Er was ook meer aandacht van de media, rond de derby kwamen TV Brabant en Eindhoven TV. Ik heb ook Club Brugge tegen Cercle Brugge meegemaakt vanaf de bank. Zij delen een stadion, maar zijn enorme rivalen. De materiaalmannen van beide clubs kunnen niet met elkaar door een deur.

Orestis Kiomourtzoglou (21), middenvelder Heracles
Was speler van Unterhaching, derde Bundesliga (2015-2019)
Derby tegen stadsgenoot 1860 München


Unterhaching is een kleine club, met weinig supporters. Het stadion ligt in een voorstad, op vijf minuten rijden van München. Alles aan 1860 München is groter, de club, het aantal fans, de hoeveel geld en de naam. In de stad zelf zijn ook meer mensen voor 1860 dan voor Bayern München. Tussen die twee clubs is het oorlog.

Maar 1860 is afgezakt naar de Derde Bundesliga en speelt nu de derby tegen Unterhaching, drie metrostations verderop. Voor ons was het speciaal, we wilden winnen van de grote club. We werden onder politiebegeleiding naar het stadion gebracht en dat zat dan ook vol. Ik kreeg deze week op Instagram al berichten van Heracles-fans over Twente. Het wordt echt een gevecht, dat zijn de mooiste duels.

© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Lars Smook
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.