Nee, ze heeft eigenlijk nog van niemand in haar omgeving gehoord dat die ook naar de stakingsmanifestatie gaat. Maar dat weerhoudt Robin Visser er niet van vrijdag haar lessen aan het ROC van Twente in Hengelo te laten voor wat ze zijn en in haar eentje de trein te pakken naar Den Haag. Aan de vorige grote klimaatstaking kon ze niet meedoen.
Die van vrijdag laat ze zich niet ontnemen. Onze generatie levert de leiders van straks, zegt ze. Daarom moeten we ons laten horen. Ik ben bang dat het al te laat is om een werkbare oplossing te vinden. Maar als we niets doen, dan weten we zeker dat er niks verandert.
Maar ze staakt wel met beleid. Doet nog eerst haar toets Engels, voordat ze naar huis gaat, haar protestbord oppikt en afreist naar Den Haag. Dat betekent wel dat ze enkele lessen mist, maar dat heeft ze netjes overlegd met haar docenten. Die weten hoe belangrijk dit voor me is en zeiden dat ik gewoon moet gaan. Dat ik wat lessen mis is jammer. Maar als er geen verandering komt, dan hebben die lessen toch geen zin gehad.
Plastic
De 19-jarige Enschedese is al sinds jaar en dag begaan met de natuur en het klimaat. Ze is vegetariër en probeert het gebruik van plastic zoveel mogelijk te beperken. Nu studeert ze nog evenementenmanagement, maar daarna wil ze iets in de aardwetenschappen doen. Het gaat me echt aan het hart.
Ze weet van de toenemende kritiek op de klimaatstakers. Dat het die alleen te doen zou zijn om niet naar school te hoeven. Ze stoort zich er niet aan. Is er ergens zelfs blij mee. Ook negatieve verhalen worden gehoord. En daar gaat het om. Wat ze hoopt voor vrijdag? Heel veel woede en, al klinkt dat misschien gek, dat we iets van angst kunnen creëren. Zachte woorden helpen niet meer.
Te verDe Twentse scholen ondersteunen deelname aan de klimaatstaking niet of nauwelijks. Ook een oproep van Eco-schools, een organisatie voor meer duurzaamheid bij middelbare scholen, veranderde daar niets aan. Geen van de drie vestigingen van Zone.college, de vroegere AOC s, en enige Eco-scholen in deze regio doen actief mee. Ze hebben naar eigen zeggen duurzaamheid al voldoende geïntegreerd in hun schoolbeleid en vinden onderbreking van de lessen zo kort na het begin van het nieuwe schooljaar te ver gaan.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Lars Smook