Verkeer
Zoek

Weergave

Stel regio in

Geen nieuwe school bij De Trefkoel: Buurse moet het 'slechts' doen met vernieuwbouw

BS Buurse
1Twente/ Gelske Leefers
Stichting Keender wijst erop dat het huidige gebouw in Buurse door een teruglopend leerlingaantal zo’n 150 vierkante meter te groot is geworden.

Waar St. Isidorushoeve zich mag opmaken voor een volledig nieuw schoolgebouw voor de St. Bonifaciusschool, moet Buurse het doen met een ingrijpende renovatie. Dat heeft de Haaksbergse gemeenteraad woensdagavond besloten. Het voorstel van TeamDAP om ook in Buurse een gloednieuwe school aan gemeenschapshuis De Trefkoel vast te bouwen, werd met ruime meerderheid verworpen.

Begin dit jaar liet de gemeente Haaksbergen een scan uitvoeren. Daarin werd geadviseerd om de St. Bonifaciusschool nieuw te bouwen en basisschool Buurse grondig te renoveren. Onderwijsorganisatie Stichting Keender wijst erop dat het huidige gebouw in Buurse door een teruglopend leerlingaantal zo’n 150 vierkante meter te groot is geworden. Dat is financieel en praktisch niet wenselijk met het oog op de toekomstbestendigheid.

Hoewel het om een renovatie gaat, blijft straks in feite alleen de fundering staan, waardoor er gesproken kan worden van 'vernieuwbouw'. Het vernieuwde gebouw wordt ontworpen volgens de nieuwste duurzaamheidsambities. Dit betekent forse verbeteringen op het gebied van ventilatie, luchtkwaliteit, daglichttoetreding, temperatuurbeheersing en akoestiek, wat het welzijn en de prestaties van zowel de leerlingen als het personeel ten goede moet komen.

Voorstel TeamDAP haalt het niet

Stichting Belangenvereniging Buurse laat in een brandbrief weten echter liever een compleet nieuw schoolgebouw te zien, direct vastgebouwd aan De Trefkoel. Op die manier zou er één centraal en toekomstbestendig dorpshart ontstaan, waarin de school en het gemeenschapshuis fysiek met elkaar worden verbonden. Zo zouden leerlingen in de toekomst makkelijker toegang krijgen tot bijvoorbeeld een gymzaal, een podium of een keuken.

“De gemeente gaat enkel over de bekostiging.”

Volgens de belangenvereniging is een complete nieuwbouw zelfs goedkoper dan renovatie, maar dat is niet officieel onderzocht. TeamDAP vindt dat dat alsnog moet gebeuren. Dat plan kreeg alleen geen voet aan de grond. Volgens het college zou dat een nieuw verzoek voor nieuwbouw, een nieuwe scan en procedure vereisen, wat kostbare tijd en geld vergt, met het risico dat er volgend jaar helemaal geen budget meer is en het hele proces opnieuw moet beginnen. Fractievoorzitter van TeamDAP Gea Costeris-Wevers stelt dat het college 'de gevolgen van een afwijzing niet wil dragen'.

Andere partijen willen deze risico's ook vermijden. Volgens fractievoorzitter van D66 Tanja Janssen gaat TeamDAP met het voorstel 'op de stoel van het schoolbestuur zitten'. 

"Keender is het bevoegd gezag en kiest voor vernieuwbouw. De gemeente gaat enkel over de bekostiging en toetst het voorstel daarop", voegt wethouder Thij Looman toe.

Zorgen over participatie

Zowel de belangengemeenschap in Sint Isidorushoeve als Stichting Belangenvereniging Buurse spraken hun onvrede uit over hun betrokkenheid bij de besluitvorming tot nu toe. De belanghebbenden uit Sint Isidorushoeve geven in een brandbrief aan tot dusver niet inhoudelijk betrokken geweest bij de afweging tussen renovatie en nieuwbouw.

Om hen tegemoet te komen, dienden D66, CDA, NH en PRO gezamenlijk een motie in. Deze roept op tot een strak participatieplan waarin de wensen van de dorpsgemeenschappen alsnog zorgvuldig worden meegewogen binnen de vastgestelde financiële kaders. Deze motie kon rekenen op unanieme steun van de raad en werd ook door het college omarmd.

icon_main_info_white_glyph

Een school bouwen, hoe werkt dat eigenlijk?

In Nederland is een schoolbestuur, in dit geval Stichting Keender, het ‘bevoegd gezag’. Dat houdt in dat het bestuur bepaalt of een school toe is aan een nieuw gebouw of een grondige renovatie. De gemeenteraad heeft een bekostigingsplicht. Die moet dus de knip trekken of een plan afwijzen. Om dit goed te laten verlopen, maken schoolbesturen en gemeenten hier wel afspraken over in het zogeheten Integraal Huisvestingsplan. Op basis van dat plan (en wet- en regelgeving) worden de aanvragen van schoolbesturen getoetst.

Het amendement van TeamDAP om alsnog nieuwbouw voor Buurse te onderzoeken werd met drie stemmen voor en vijftien tegen verworpen. Het raadsvoorstel werd met dezelfde stemverhouding aangenomen. Daarmee zijn de financiële kaders definitief vastgesteld en kan de voorbereiding van start gaan. De verbouwing van de school in Buurse staat gepland voor de periode tussen eind 2027 en midden 2028.

Achterstallig onderhoud

Naast de schoolgebouwen kwam ook het algemene onderhoud van gemeentelijke accommodaties ter sprake. Woensdagavond werd ook besloten dat er bijna 139.000 euro gereserveerd wordt voor groot onderhoud aan de gymzaal van basisschool Pius X. Hiermee zou de gymzaal, waar ook drie andere basisscholen gebruik van maken, minimaal vijf jaar vooruit moeten kunnen.

Raadslid Wielens van TeamDAP reageerde kritisch en verbaasd: al in 2020 werd vastgesteld dat dit onderhoud nodig was, met als gevolg dat er nu water door het dak lekt, wat leidt tot een rotte vloer en volgschade. Volgens haar partij een voorbeeld van verspilling van gemeenschapsgeld. De partij vraagt zich af hoe het gesteld is met het onderhoud van andere gebouwen in Haaksbergen.

Wethouder Looman erkende dat er in de tussenliggende jaren geen geld voor dit specifieke onderhoud was vrijgemaakt, maar benadrukte dat dit het gevolg was van financiële keuzes die de gemeenteraad in het verleden zelf heeft gemaakt.

Maak 1Twente jouw voorkeursbron in Google
Google heeft een nieuwe instelling. Daarmee kies je zelf welke websites je bovenaan ziet als je iets opzoekt. Zet 1Twente in je lijst en je mist geen nieuws meer uit Twente.
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.