Een gezellige drukte deze woensdagmiddag bij speeltuin Het Lindenhof in Enschede. Met popcorn, soesjes en frisdrank worden kinderen naar buiten gelokt. Maar de bedoeling is dat ze straks ook zonder extra verleiding de speeltuin weten te vinden. Hoe? Met de nieuwe SpelBel kan vanaf nu met één druk op de knop een speelmaatje worden oproepen.
Een deurbel in de speeltuin. Het klinkt misschien wat vreemd, maar het moet volgens initiatiefnemers ScrollScrollScroll en Jantje Beton zorgen voor meer reuring in de speeltuin.
Wie graag buiten wil spelen, maar geen speelmaatje heeft, kan op de knop drukken. Via een QR-code kunnen ouders zich aanmelden voor de appgroep. Zodra iemand op de bel drukt, krijgen zij een melding.
De aanjagers van het initiatief wil de jeugd stimuleren om vaker buiten te spelen en elkaar te ontmoeten. “Tegenwoordig zitten kinderen veel op schermen en spelen ze minder vaak buiten”, vertelt Puck Siemerink van ScrollScrollScroll. Dat moet anders, aldus Siemerink. “Het is heel belangrijk en gezond om buiten te spelen en andere kinderen te ontmoeten.”
De zogenoemde SpelBellen zijn woensdag geplaatst bij speeltuin Het Lindenhof en speelplek Gezonde Buurt Bijvank. “In Enschede zijn er twee geplaatst, de stad is echt een voorloper als het gaat om de SpelBel”, vertelt Siemerink.
Ook in Amsterdam, Zwolle en Breda wordt de bel donderdag en vrijdag geïntroduceerd. Voorlopig is het concept nog in de testfase. Als blijkt dat kinderen de deurbel op afstand daadwerkelijk gebruiken, wordt het verder uitgebreid.
Wie zorgt ervoor dat de SpelBel niet de hele nacht blijft rinkelen? Daar is er de BelBaas voor. Bij Het Lindenhof vervult Rashida Abdoelkarim die rol. “Ik werd BelBaas omdat ik coördinator van de speeltuin ben”, vertelt Abdoelkarim. Ze controleert onder meer de tijden waarop de appgroep actief is. “Als het donker wordt, zet ik de bel uit.”
Lees verder onder de afbeelding.
De kinderen uit de buurt zijn alvast enthousiast over de komst van de bel. “Ik hoop dat er andere kindjes komen om mee te spelen”, vertelt er eentje. Een ander: “Ik kan hem in ieder geval gebruiken.”
Wethouder Narda Teke-Bozkurt is ook aanwezig deze woensdagmiddag. Samen met twee kinderen opent ze de SpelBel bij de speeltuin in Enschede Oost. De kersverse wethouder herkent het verschil tussen het buitenspelen vroeger en nu. “In onze tijd gingen we gewoon naar buiten en waren er kinderen. In de tijd van nu zien we dat kinderen veel achter schermen zitten en weinig buitenspelen.”
De twee Enschedese locaties zijn bewust gekozen. Teke-Bozkurt: “Bij speelplek Gezonde Buurt Bijvank is weinig toezicht, terwijl dat bij Het Lindenhof wel het geval is. Door de SpelBel op beide plekken te testen kunnen we vergelijken.”