Het ambitieuze plan voor de Huiskamer van de Stad mag van de baan zijn, de wens om het Muziekkwartier een meer open uitstraling te geven is nog springlevend. Het gebouw waarin het Wilminktheater, Kaliber Kunstenschool en Metropool Poppodia van Twente hun krachten bundelen, vraagt volgens de gebruikers om een eigentijdse inrichting en entree. En daarvoor is een verbouwing nodig. Met het doorlopen van een aanbesteding zijn de partijen die de verbouwing gaan uitvoeren gevonden. Of er definitief groen licht komt is aan de gemeenteraad. Er zal namelijk wel wat geld bij moeten.
Over de verbouwing van het Wilminktheater wordt al jaren gesproken. Eerder lag er een plan voor een 'Huiskamer van de Stad', waarvan ook de verhuizing van de bibliotheek naar het theatergebouw onderdeel was. Dat plan, waarvan de kosten waren verdubbeld naar 26 miljoen euro, ging voortijdig in de prullenbak. Inmiddels heeft de bieb gekozen voor een verhuizing naar cultuurhotspot Het Warenhuis, waarvoor de plannenmakerij ook in volle gang is. Maar daarmee is de wens van de partijen in het Muziekkwartier voor een nieuwe entree niet verdwenen. Op de achtergrond werd er afgelopen jaren gewerkt aan een nieuw plan.
Zelfs de gedachte van een 'huiskamer' is niet helemaal verdwenen. Het Wilminktheater, kunstenschool Kaliber en poppodium Metropool willen dat er ook overdag meer reuring in het theatergebouw is. Het gebouw moet mensen uitnodigen om er tijd door te brengen. Dat begint met meer open ruimtes en minder 'gesloten deuren' aan de binnenkant, maar vraagt volgens de partijen ook om een betere uitstraling aan de buitenkant.
"Het is een fantastisch mooi en groot pand, maar ook heel donker. Je kan niet naar binnen kijken", zegt directeur Angelina Schoonewille van Kaliber Kunstenschool in het 1Twente-radioprogramma Twente Wordt Wakker. "Er zijn ook allerlei ingangen. Bezoekers weten soms niet welke ze moeten gebruiken." Het idee is dan ook om één mooie en herkenbare entree aan de kant van het Wilminkplein te realiseren. Ook moet de centrale foyer zichtbaarder worden vanaf het plein.
De afgelopen tijd is er via een aanbesteding gezocht naar partijen die de verbouwing willen uitvoeren. Daaruit is een bouwteam voortgekomen van Dura Vermeer, TGO Technische Installaties, NEXT architects en de ontwerpers van Beyond Space. In de komende periode worden de tekeningen verder uitgewerkt tot concrete plannen met een financiële onderbouwing. Die is nodig, omdat de gemeenteraad in het voorjaar van 2027 nog wel akkoord moet gaan met het beschikbaar stellen van een krediet voor de verbouwing.
Na het mislukken van de 'Huiskamer van de Stad' is afgesproken om een deel van de gereserveerde gelden beschikbaar te houden voor een eventuele verbouwing van de entree van het Muziekkwartier. Als deze regeling in 2028 afloopt zit er ongeveer 800.000 euro in dit spaarpotje. Maar afgaande op de gegevens die zijn gedeeld in de aanbesteding, zijn de geraamde kosten voor de verbouwing van het theatergebouw circa 5,1 miljoen euro exclusief btw.