Met een feestavond in westernstijl wordt zaterdagavond het 80-jarig jubileum van PSV Rossruiters uit Rossum luister bijgezet. Het feest vindt plaats in de manege aan de Tramweg, waar leden en oud-leden in een toepasselijke ambiance herinneringen kunnen ophalen aan tal van wapenfeiten uit de historie van de rijvereniging Ons Genoegen, die op 14 juni 1946 werd opgericht, maar in 2011 na de fusie met ponyclub De Veldruiters verder ging onder de naam Rossruiters.
Gedenkwaardige wapenfeiten zijn er genoeg, vertelt René Siemerink in de ochtendshow Twente wordt wakker van Twente FM. Zo is daar de bouw van de manege in 1960. Siemerink: “Dat was de eerste in Twente. Daar zijn we als vereniging toch wel een beetje trots op.” Van die manege werd, behalve door de eigen leden, in de winter voor rijlessen ook gebruik gemaakt door rijverenigingen uit de omgeving.
Volgens Siemerink heeft de rijvereniging er voor gekozen om de manege kleinschalig te houden. In de loop der jaren begon Ons Genoegen in de regio steeds meer naam te maken met ‘showacts’ tijdens buitenconcoursen. Siemerink: “Om meer publiek te trekken zorgden wij altijd voor extra spectaculaire onderdelen.” Hij noemt touwtje springen met paarden, door vuur springen en een ruiter wijdbeens staand op twee naast elkaar dravende paarden. “Daar waren wij wel goed in. Er werd extra voor getraind, soms ook met jonge paarden.”
De ‘circusacts’ van Ons Genoegen bleven niet onopgemerkt. Zo werd een aantal jaren het grote vierspanevenement Horse Driving op Het Hulsbeek in Oldenzaal opgeluisterd door hippische acrobaten uit Rossum. Onder meer ook met Romeinse strijdwagens, zoals die te zien waren in de filmklassieker Ben Hur. Siemerink: ”We hebben zelfs een keer meegedaan aan een groot westernspektakel op Het Hulsbeek, met Hans van Willigenburg als verteller.
Siemerink noemt Theo Weusthof en Henk Oude Engberink – ‘echte paardenmensen’ – als de aanjagers van dit acts, waarvoor ze jonge ruiters enthousiast wisten te maken. Vierspanwereldtopper Theo Weusthof en later diens zoon Mark behoren tot de iconen van de jubilerende rijvereniging.
Een andere grote naam in de paardensport, die de vereniging voortbracht: Jos Lansink. Tijdens de Olympische Spelen in Barcelona in 1992 behaalde Lansink, die tot z’n achttiende reed bij ponyclub De Veldruiters, met het Nederlandse team de gouden plak. “Onze trots”, aldus René Siemerink, die in juni nog met een delegatie van de jubilerende vereniging een bezoek bracht aan de stallen van Lansink in België.