Honderden timmermannen en timmervrouwen gaan komende week aan de slag bij Houtdorp Enter 2026, dat vanaf maandag 3 augustus verrijst aan de Morslaan in Enter. Het thema is dat van de Enterse Dagen: Feesten rond de wereld. “Het wordt een klein voorproefje van de Enterse Dagen”, zegt Mark Grouwe, voorzitter van de stichting Houtdorp Enter.
De inrichting van het houtdorpterrein begint morgen, vrijdag 31 juli. Het bouwterrein ligt achter de Morslaan 3 in Enter en wordt beschikbaar gesteld door de familie Stamsnijder. De stichting is er blij mee: “Menige houtdorporganisaties zijn jaloers op onze locatie”, weet Grouwe.
Hier worden vrijdag onder andere de trailer voor de playbackshow, de toiletten, koelwagens en de containers naar toegebracht. En wordt voor het tweede jaar de tent, die het houtdorp kreeg van EDlive, opgezet. Hout hebben we voldoende, zegt Grouwe. “Er wordt nog wat gebracht, maar er ligt ook al veel.” Spijkers worden gesponsord door de Enterse bouwondernemers, de EHBO is geregeld. “De vergunning is binnen. Het is een soort minifestival. Alles waar een festival aan moet voldoen, moeten wij ook voldoen.”
Zo’n 70 vrijwilligers staan in de startblokken om de Enterse bouwjeugd een leuke week te bezorgen. “Driekwart van de vrijwilligers is tussen de 18 en 23 jaar. Vaak hebben ze zelf ooit ook hutten gebouwd. Je hoort wel eens klagen over de jeugd, maar wij zien jongeren die echt bereid zijn zich hiervoor in te zetten.”
De voorpret begint al op zaterdag 1 augustus. Dan kunnen deelnemers zich inschrijven en hun deelnamebandjes ophalen, van 13.00 tot 16.00 uur, en op maandagmorgen 3 augustus van 09.00 tot 11.00 uur. Een verzoek aan de deelnemers en bezoekers: Kom op de fiets!
Maandagmiddag vanaf 13.00 uur start de bouw. Er wordt fors gebouwd, want dinsdagavond kunnen familieleden, vrienden en vriendinnen komen kijken. Donderdagavond start de playbackshow en is er een verkoop van drankjes; de opbrengst komt ten goede aan de stichting Houtdorp Enter. “Die omzet helpt ons de begroting rond te krijgen. We willen de kosten voor de deelnemers graag laag houden.” Deelname aan het houtdorp kost 7,50 euro, en dat wil de stichting graag zo houden.
Daarna worden de prijzen uitgereikt, zowel voor de mooiste hutten als voor de beste deelnemers aan de playbackshow. In de nacht van donderdag op vrijdag kunnen de timmerlieden blijven slapen, als het weer het toelaat.
Na het ontbijt op vrijdagmorgen vertrekken de timmermannen en timmervrouwen weer naar huis. Voor de vrijwilligers is het werk dan nog niet gedaan: er moet opgeruimd en afgebroken worden. De brandweer komt later op de dag om het hout in brand te steken en gecontroleerd uit te laten branden. Houtdorp Enter, editie 2026, zit er dan weer op. “Met dank aan alle sponsoren en vrijwilligers”, benadrukt Grouwe.
Meer informatie op www.houtdorp.com
Zie hieronder de videoreportage van 2024