Verkeer
Stuur appje
Zoek

Uitbreiding XL Businesspark roept weerstand op; 'Maar noodzakelijk voor groei Almelo'

XL Businesspark 2 is noodzaak. Dat er nog bedrijfsruimte op XL Businesspark 1 leegstaat, is volgens fractieleider Ger Vermeulen van coalitiepartij VVD helemaal niet relevant. "XL 2 twee krijgt een hele andere invulling."

Nu de aanleg van uitbreiding met XL Businesspark 2 steeds dichterbij komt, zwellen kritiek en twijfel aan. Het project is te ambitieus en de financiële risico's zouden te groot, zo menen tegenstanders binnen en buiten de gemeenteraad. Bovendien hebben ze een punt dat XL 1 is niet vol is. En waarom dan beginnen aan uitbreiding, vraagt men zich af. Twijfel alom, die ook de coalitie niet is ontgaan.

Ook factievoorzitter Ger Vermeulen van coalitiepartij VVD niet. "Almelo staat aan de vooravond van een enorme groei van de stad en werkgelegenheid. Dat is een ambitie, die werkelijkheid wordt", verzekert Ger Vermeulen (VVD), die zegt aan te kunnen geven waar die stellige overtuiging vandaan komt. "Er zijn signalen van de provincie, het rijk en marktpartijen die zeggen: Twente, doe wat! Bovendien heeft het rijk ook Almelo als Twentse groeigemeente aangemerkt en daar middelen voor vrij gemaakt."

Hoogwaardige techbedrijven

Middelen voor bijvoorbeeld woningbouw in dat kader, stelt Vermeulen. "Dan heb je het over duizenden woningen waar straks mensen gaan wonen die ook in Almelo werken, ook op XL 2. Bedrijven die zich op XL 2 willen vestigen, zijn bekend. Almelo zet voor de invulling ervan in op maakindustrie en hoogwaardige techindustrie. XL 1 is meer ingevuld door logistieke bedrijven."

Omgevingsvergunning

Vermeulen refereert aan de dikke onderzoeksrapporten die voor 2022 zijn verschenen toen het traject in gang is gezet onder het mom van Almelo creëert 'de arbeidsplaatsen voor de toekomst'. Maar toch is lang niet iedereen dezelfde mening toegedaan, terwijl de gemeenteraad in februari van het vorig jaar de omgevingsvergunning heeft vastgesteld.

“De behoefte is er ook. Dat vernemen we vanuit het bedrijfsleven zelf”

En dat is een vaak het piketpaaltje, waarvan de geschiedenis leert dat je als gemeenteraad groen licht geeft om door te ontwikkelen. Vermeulen: "Dat niet alleen. De behoefte is er ook. Dat vernemen we vanuit het bedrijfsleven zelf, ook vanuit het Twentse bedrijfsleven. XL 2 is gewoon hard nodig."

Vermeulen geeft zonder namen en aantallen te noemen aan dat Almelose bedrijven zich al hebben gemeld voor XL 2. Dat zijn grote bedrijven in de stad. Die geven allemaal aan dat er behoefte is aan bedrijfsruimte zoals dat met XL 2 is bedoeld."

Bewoners niet miskennen

Is er nog een weg terug met XL Businesspark 2 als zich daar gegronde redenen voor mochten voordoen? "Er is altijd een weg terug in het leven. Maar wij willen helemaal niet terug. XL 2 is in het belang van Twente, we doen dit immers niet alleen als gemeente, het is in belang van Almelo en ik begrijp best dat het niet in het belang is van de mensen die hier wonen. En die mag je niet miskennen. Met die mensen moet je praten en samen naar oplossingen zoeken. Maar de expansie van steden is overal aan de orde en niet tegen te houden. Ook in Almelo niet."

Beeld en videomontage: Bo Bruinink/Iris van der Struik

Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.