Sebastiaan van der Pal kwam vier jaar geleden voor het eerst in de Hengelose gemeenteraad en werd meteen fractievoorzitter voor D66 Hengelo. Nu kijkt hij tevreden terug op de afgelopen vier jaar, 'maar voor de komende jaren moet er meer lef getoond worden om de uitdagingen in de gemeente op te lossen'.
Van der Pal kwam blikt terug op een drukke periode: "Er kwam veel meer op mij af dan ik eerst had gedacht. Vooral hoe intens het was door alle nieuwe kennis en informatie die je moest opdoen. Maar ik heb er echt van genoten."
Met een gezin, een goedlopende spellenwinkel in het centrum en het fractievoorzitterschap moet Van der Pal goed plannen. "Duidelijke afspraken maken, een goede bedrijfsleider hebben en een mooi team om je heen, ook in de fractie", zegt hij. "Thuis hebben we een simpele afspraak: ik mag maximaal drie avonden per week weg zijn. In hoge uitzondering kan ik daarvan afwijken, maar dan moet ik het wel goedmaken. En tijdens het reces en vakanties is er echt tijd voor het gezin."
Volgens de lijsttrekker was het een positieve raadsperiode voor D66. "We hebben veel voor elkaar gekregen, zoals meer aandacht voor duurzaamheid. Ook hebben we meer geld richting scholen kunnen krijgen, voor het verbeteren van kansengelijkheid en armoedebestrijding."
Ook op de samenwerking met de andere collegepartijen kijkt Van der Pal positief terug. "Elke partij heeft zijn eigen voelsprieten in de samenleving, het is een goede mix." In een coalitie moet je volgens hem altijd water bij de wijn doen. "Je kunt alleen je hele plan uitvoeren als je de helft plus één van de zetels krijgt. Zolang dat niet gebeurt, moet je samenwerken."
D66 zegt met een progressief programma de problemen in de gemeente verder aan te pakken en daarbij vooral plannen te maken voor de langere termijn. "Progressief beleid is hard nodig, of het nu gaat om woningbouw, jeugdzorg of netcongestie. Je moet snel schakelen om problemen in de toekomst op te vangen."
Tot een week voor de verkiezingen op woensdag 18 maart presenteren we hier de lijsttrekkers van de 14 partijen die in Hengelo aan de gemeenteraadsverkiezingen deelnemen. Zie het dossier Hengelo Kiest voor de andere lijsttrekkergesprekken.
Kansengelijkheid is een van zijn speerpunten. De partij wil zogenoemde praktijkondersteuners op middelbare scholen, die leerlingen kunnen helpen met allerlei problemen. Ook wil D66 betere schoolgebouwen en meer geld om kansengelijkheid te verbeteren.
"Het maakt nog steeds uit in welke Hengelose wijk je wordt geboren", zegt Van der Pal. "Mijn dochter zit op een basisschool waar 52 procent van de kinderen onder de armoedegrens leeft. Je ziet wat voor effect dat heeft op kinderen. Het is ontzettend heftig om te zien."
"Helemaal gladstrijken lukt niet, maar we moeten problemen aan de voorkant aanpakken. Ouders wijzen op hun rechten en laten zien waar ze terecht kunnen voor hulp."
Het nieuwe kabinet-Jetten kwam in het regeerakkoord met het plan om ouders een eigen bijdrage te laten betalen voor jeugdzorg. Van der Pal kan zich daar niet in vinden. "Een eigen bijdrage voor jeugdzorg is gewoon kut, zeker als ouders geen geld hebben. Daar lijden de kinderen alleen maar onder."
Tijdens het partijcongres in Nieuwegein diende hij drie moties, waaronder één die oproept om jeugdzorg niet tegen te houden voor gezinnen die dat niet kunnen betalen.
De woningnood is een van de belangrijkste thema’s bij de verkiezingen. Als het aan D66 ligt, komen er minstens tien straten bij, een knipoog naar het ‘tien nieuwe steden’-plan van D66 landelijk.
"Het is met een knipoog, maar met een serieuze boodschap", zegt Van der Pal. "Om Hengelo leefbaar te houden, moet je bouwen. We hebben duizenden woningen nodig en er staan 3.000 woningzoekenden op de verschillende wachtlijsten. Dan kun je niet alleen maar de hoogte in en binnen de stad kijken. Je moet ook naar de stadsranden toe."
Waar die woningen precies moeten komen, moet volgens hem nog onderzocht worden. "Niemand wil in het groen bouwen, wij eigenlijk ook niet. Maar om Hengelo leefbaar te houden, moet je wel kijken waar dat op een verantwoorde manier kan."
De afgelopen jaren heeft Hengelo volgens hem al flink bijgebouwd, iets waar hij ook blij mee is. "Zeker ook door de inzet van VVD-wethouder Gerard Gerrits." Toch kan het tempo nog omhoog, vindt de D66-lijsttrekker: "We hebben duizenden woningen nodig. Mensen durven vaak niet groot genoeg te denken. Hoe willen we er over twintig jaar uitzien als gemeente en hoe komen we daar?"
Ook meer hoogbouw moet volgens hem bespreekbaar zijn. "In een postzegelgemeente als Hengelo moet je daar serieus naar kijken." Als voorbeeld noemt hij de geplande woontoren op het Heemafterrein, naast de historische begraafplaats. Die zaak ligt momenteel bij de Raad van State, omdat omwonenden en erfgoedorganisaties bezwaar hebben.
"Daar kunnen 250 mensen wonen, maar een aantal buren wil dat niet omdat hun uitzicht verandert. Dat vind ik egoïstisch. Je moet als politiek keuzes durven maken."