Met een veertig meter lange regenboogvlag trekt deze zaterdagmiddag een bonte stoet door het centrum van Enschede. Zo’n 120 mensen lopen mee in de jaarlijkse Pride Walk, van het Saxion-terrein naar café Stonewall in de Walstraat.
De hele ochtend regent het pijpenstelen, maar de zon breekt door bij de start om 14:30 uur. Pas rond het einde, op de Oude Markt, en bijna bij de eindbestemming, begint het weer te regenen. Deelnemers dragen kleurrijke vlaggen, poncho’s en paraplu’s, terwijl een witte kever de stoet voorafgaat.
“Het is natuurlijk een beetje jammer van de regen", vertelt deelnemer Sander Aalbertsen. “Soms was het wat lastig met die lange vlag in de wind, maar verder ging alles goed. De sfeer was positief.”
De Pride Walk is onderdeel van de Regenboogdagen Enschede, die vrijdagavond werden geopend in een bomvolle Grote Kerk. “Dat was echt een feest", vertelt Aalbertsen. “Het was zelfs zo druk dat er niemand meer naar binnen kon.”
Lees verder onder de afbeelding.
Hoewel de walk feestelijk oogt, blijft het ook een protest: deelnemers vragen aandacht voor gelijke rechten, acceptatie en veiligheid van de regenbooggemeenschap. Een jongen draagt bijvoorbeeld een bord met de tekst Fuck The Cistem. 'Cis' betekent hierin dat iemand zich goed voelt bij het geslacht waaronder die is geregistreerd bij geboorte.
“Het gaat niet alleen om feest", benadrukt een groepje deelnemers. “Het gaat erom dat we blijven strijden voor wie we zijn. De afgelopen jaren merken ook wij steeds meer geweld richting onze community. Daarom is het belangrijk om onszelf te laten zien.”
De Regenboogdagen duren nog de hele week. Op zondag 5 oktober nemen dragqueens en kings symbolisch het Rijksmuseum Twenthe over. Tussen 13.00 en 17.00 uur wordt de sleutel van het museum door de directeur overgedragen aan de drags.
De Regenboogdagen lopen van 3 tot en met 12 oktober, met activiteiten verspreid door de hele stad. Zondag is er bijvoorbeeld om 16.00 uur nog een quiz bij Stonewall, maandag treedt het Twents Gaykoor Soorten & Maten op in zorgcentrum De Posten, en woensdag organiseert Saxion een symposium over solidariteit en verbinding. Ook draait Concordia films binnen het regenboogthema.
Later in de week staan er cabaret, het Coming Out Comedy Club en queerfilmavonden op het programma. Op zaterdag 11 oktober sluit Stonewall af met het feest Stonewall loves QRUSH, en op zondagmiddag 12 oktober is er een Pubquiz met een Gaytwist als luchtige afsluiter.