Sinds ze haar goede vriend van een suïcidepoging redde, weet Joyce Bal hoe groot de impact van suïcidaliteit is. Ze organiseert de eerste Walk into the Light wandeling in Almelo, als onderdeel van de Suïcide Preventie Week. Eén van de wandelaars is Gerdijanne Leestemaker, die haar broer verloor door zelfdoding.
“Achteraf kan ik zeggen dat ik het goede heb gedaan”, vertelt Joyce Bal (38). De Almelose herinnert zich nog goed hoe ze vijf jaar geleden bezorgd werd over een goede vriend. "Ik belde hem op en besloot langs te gaan. Toen hij de deur opendeed, zei hij: Ik zat midden in mijn poging.” Later die avond ontdekte Bal dat hij haar een berichtje had gestuurd met de tekst dat hij zich had bedacht, en dat ze beter niet kon komen. “Dat berichtje heb ik gelukkig niet op tijd gelezen.”
Die ervaring opende haar ogen. “Er zijn veel meer mensen in Almelo die in stilte denken aan zelfdoding”, weet Bal. Om het onderwerp bespreekbaar te maken, organiseert ze vanuit Mens door Mens een vroege ochtendwandeling. De route van 5,7 kilometer vertrekt 12 september in alle vroegte vanaf Café Nielz, nog vóór zonsopkomst. “We lopen de zon tegemoet. Tijdens het wandelen gaan we het gesprek aan over rouw en suïcidaliteit.”
De wandeling is bedoeld voor nabestaanden en mensen die zelf worstelen. En ook voor naasten die iemand willen steunen, maar niet weten hoe ze een gesprek moeten beginnen. Maar dat betekent niet dat de gesprekken alleen zwaar hoeven te zijn: “Door te wandelen en te luisteren, willen we juist de zwaarte eraf halen”, stelt Bal.
Denk jij aan zelfdoding? Neem 24/7 gratis en anoniem contact op met 113 Zelfmoordpreventie via 0800-0113 of chat op 113.nl.
Die boodschap onderstreept deelneemster Gerdijanne Leestemaker (55) volledig. Zij verloor 22 jaar geleden haar broer aan zelfdoding. “We hebben vaak over zijn depressies en suïcidaliteit gesproken. Misschien wel te vaak”, zegt ze. Het emotioneert de Almelose zichtbaar als ze vertelt over de ‘eenzame weg’ die haar broer moest afleggen tot zijn laatste poging.
Op dat moment werkte ze als maatschappelijk werker, maar na zijn overlijden heeft Leestemaker nooit meer direct met cliënten gewerkt. “Ik verloor mezelf in het zorgen voor anderen. Als ik van iemand houd, wil ik het beste leven voor diegene.” Ze cijferde zich volledig weg door haar focus op haar broer: “Ja, misschien bewandelde ik al die tijd ook een eenzame weg. Het kwam niet in me op zelf hulp te vragen. Maar achteraf gezien had ik dat zelf net zo hard nodig. Een wandeling als deze had mij toen veel kunnen geven.”
Bal knikt instemmend: “Nadat ik mijn goede vriend aantrof in zijn poging, heeft niemand mij gevraagd wat ik nodig had of hoe het met mij ging.” Toentertijd keek Bal daar niet van op: “Ik was toch niet diegene die het zwaar had?” Juist daarom vindt ze wandeling zo belangrijk. “Elkaar helpen. Of je nou midden in de ellende zit, of hulp nodig hebt om een ánder te kunnen steunen.”
Tijdens Walk into the Light vertellen drie sprekers hun verhaal, als nabestaande of als iemand die zelf worstelt met suïcidaliteit. Ook geven ze praktische tips over hoe je het gesprek aangaat.
“Ik hoop dat deze verhalen meer ruimte geven om te praten”, vertelt Joyce. "Ik ken meerdere mensen die die ruimte niet voelen.” Vier jaar na zijn poging vertelde haar goede vriend voor het eerst dat hij blij was dat ze hem had gered. “Ik ben blij dat hij weer wat licht ziet in zijn leven. En dat is precies waarom we straks de zonsopgang tegemoet lopen”, aldus Bal.
Dat kan via https://walkintothelight.nl/editie/2025-editie/overijssel/almelo/
Walk into the Light is een initiatief van het Suïcide Preventie Centrum, georganiseerd door Mens door mens in samenwerking met Willem Hart voor levensvragen en Nielz Café.