Middels een burgerinitiatief vraagt een aantal Nederlanders, waaronder luitenant-kolonel Ad van de Kreeke, aan de Nederlandse regering excuses voor de behandeling van de eerste generatie Molukse KNIL-militairen door de toenmalige Nederlandse regering. Dat initiatief is te vinden op https://knilmolukkersexcuses.nl, vertelt Paul Salakory uit Wierden in de ochtendshow van Twente FM.
De initiatiefnemers vragen de Staat der Nederlanden om openbaar, bij monde van de Minister-President, excuses aan te bieden voor het door de Staat aangedane onrecht aan de Molukse KNIL-militairen en hun gezinnen die in 1951 in Nederland aangekomen zijn. ‘Na aankomst werden de mannen uit militaire dienst ontslagen en werden zij en hun gezinnen stateloos verklaard. Direct vanaf de boot werden ze onder erbarmelijke omstandigheden ondergebracht op locaties buiten de maatschappij. Het leed dat uit dit onrecht voortvloeide, is pijnlijk aanwezig tot in de huidige, inmiddels vierde, generatie’, aldus de initiatiefnemers, waarvan het merendeel een band met Defensie heeft.
Voor Progressief Wierden was dit initiatief de aanleiding om in de laatstgehouden raadsvergadering een motie in te dienen, waarin burgemeester en wethouders opgeroepen werden, dit burgerinitiatief te steunen. “In Wierden leeft een hechte en omvangrijke Molukse gemeenschap, die een waardevolle bijdrage levert aan onze samenleving. Binnen deze gemeenschap is nog altijd sprake is van onverwerkt historisch onrecht en behoefte aan erkenning. De gemeente Wierden kan door ondertekening van dit initiatief solidariteit tonen met haar Molukse inwoners”, gaf fractievoorzitter Colin Kok aan.
Burgemeester Doret Tigchelaar zegde toe dat ze contact zal hebben met de Molukse gemeenschap om te vragen wat deze van dit burgerinitiatief vindt en op welke wijze dit een vervolg kan krijgen.
Salakory heeft inmiddels het college en de raad de link gestuurd van dit burgerinitiatief. “De initiatiefnemers hiervan voelen mee met de KNIL-militairen van toentertijd, die zonder enige reden opzij werden gezet.”
Volgend jaar is het 75 jaar geleden dat de eerste Molukse KNIL-militairen in Nederland aankwamen. Om dat te herdenken is men binnen de Molukse gemeenschap nu al bezig. “Hier in Twente willen we een podcast samenstellen, met name voor de Molukkers in Overijssel. We kijken wat mogelijk is, want alles wat je doet kost geld. We zijn bezig hiervoor geld binnen te halen”, aldus Salakory.
“Als het aanbieden van de excuses echt plaats zou vinden, dan is het mooi dat dat op 21 maart 2026 gebeurt. Dan is het precies 75 jaar geleden dat de eerste Molukse militairen een voet aan wal zetten in Nederland. Dat zou een historisch moment kunnen zijn.”
Een burgerinitiatief is een manier waarop burgers een onderwerp op de agenda van de Tweede Kamer kunnen zetten. In dit geval wil men met een burgerinitiatief excuses vragen voor de Molukse KNIL-militairen. Om dit voor elkaar te krijgen, moet er voldaan worden aan een aantal regels en voorwaarden. Onder andere moeten 40.000 Nedelanders van 18 jaar en ouder dit initiatief ondersteunen. Ondersteunen kan door op de website het daravoor bestemde formulier in te vullen.