De gemeente is vrijdag naar buiten gekomen met de diefstal van de telefoon. Behalve dat er aangifte is gedaan van diefstal, wordt de zaak behandeld als een datalek. "We hebben de telefoon direct geblokkeerd en op afstand gewist", aldus wethouder Eelco Eerenberg. Dat kan met speciale programma's, die standaard op de telefoons van ambtenaren staan geprogrammeerd.
Het wissen van de telefoon gaat pas in op het moment dat hij wordt aangezet. "Maar sinds de diefstal is de telefoon altijd uit geweest. We kunnen dus niet uitsluiten dat die gegevens op straat zijn gekomen." Volgens Eerenberg is de kans echter klein dat de persoonsgegevens van de Werkpleincliënten in verkeerde handen zijn gekomen. De 71 cliënten zijn inmiddels door de gemeente op hoogte gesteld van het potentiële datalek.
"Het vervelende is dat de telefoon geen pincode had", aldus Eerenberg. De dief had het apparaat dus zonder problemen kunnen gebruiken. "Hier leren we meteen van. We hebben wel andere technische maatregelen genomen om onze telefoons te beveiligen, maar als medewerkers van de gemeente een telefoon krijgen moet er een pincode op zitten." Zo'n regel geldt al voor ambtenaren. "Nu gaan we daar wel wat strenger op worden. "
Bij een datalek zijn organisaties en instanties verplicht om melding te maken bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Dat heeft de gemeente Enschede ook gedaan, net als de maatregelen die de gemeente heeft genomen om de kans op verspreiding van de gegevens nu en in de toekomst te minimaliseren. Eerenberg: "We hebben een brief teruggekregen dat we het goed hebben afgehandeld."
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en TV Enschede FM. Foto: Pixabay