Het pastafarisme is in Nederland geen godsdienst. Zo besliste de Raad van State woensdag, na een aangespannen rechtszaak door studente Mienke uit Nijmegen. Het hoofddeksel van de geloofstroming een vergiet mag dus niet op een foto voor een officieel document. Dave Borghuis, Enschedeër en al jaren aanhanger van De Kerk van het Vliegende Spaghettimonster, vindt de uitspraak jammer.
Het pastafarisme is in Nederland geen godsdienst. Zo besliste de Raad van State woensdag, na een aangespannen rechtszaak door studente Mienke uit Nijmegen. Het hoofddeksel van de geloofstroming een vergiet mag dus niet op een foto voor een officieel document. Dave Borghuis, Enschedeër en al jaren aanhanger van De Kerk van het Vliegende Spaghettimonster, vindt de uitspraak jammer.
Het is op zich jammer dat er een uitzondering wordt gemaakt en het ene geloof meer mag dan het andere. Want wat is wettelijk wel een geloof en wat niet? , reageert Borghuis op de dag van de uitspraak.
Zelf werd hij aanhanger van de religie, juist vanwege de discussie rondom het begrip religie die de beweging op gang wil brengen: Dat is over een aantal jaar geleidelijk gegaan. Het is niet zo dat ik elke dag met een vergiet op mijn hoofd rondloop. Maar het schoppen tegen die gevestigde orde paste mij wel. In Twente zijn er enkele aanhangers. In de omgeving van Nijmegen is de beweging best wel groot, met bijeenkomsten en kerkdiensten.
Protestreligie
De Kerk van het Vliegende Spaghettimonster is begin deze eeuw bedacht door de Amerikaan Bobby Henderson, uit protest tegen gevestigde godsdiensten. Aanhangers vereren een godheid die gemaakt is van spaghetti en gehaktballen. Om hem te eren dragen ze een vergiet op hun hoofd.
Borghuis liet zich wel fotograferen met een vergiet als kandidaat-Kamerlid voor de verkiezingen van 2017. Een zetel haalden Borghuis en de partij niet: Maar ik heb alleen maar positieve reacties gehad op die foto met vergiet.
Raar als je niet gelooft
De Nijmeegse studente Mienke de Wilde is het overigens niet eens met de uitspraak van de Raad van State: Ik kan me voorstellen dat het allemaal heel raar is als je er niet in gelooft. Maar bij veel geloven is het zo dat je er op zijn minst een verwonderd gezicht bij trekt als je er niet in gelooft , vertelt De Wilde, die de zaak begon nadat ze twee jaar geleden een rijbewijs wilde aanvragen met een foto waarop ze een vergiet droeg. Ze is teleurgesteld dat de Raad van State een gekke, nieuwe religie anders beoordeelt dan gevestigde religies'.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Pixabay