Verkeer
Stuur appje
Zoek

Talentvolle jeugd heeft lang moeten wachten, maar volgend jaar begint bouw FC Twente/Heracles Academie

251201 academie fc twente heracles FRANKLIN
De JO13 van de FC Twente/Heracles Academie toont vol trots de getekende overeenkomst.
Beeld: 1twente / franklin veldhuis

Met een vertraging van bijna 3 jaar gaat in 2026 eindelijk de schop de grond in voor de zogenoemde 'vernieuwbouw' van de FC Twente/Heracles Academie op Sportpark Veldwijk in Hengelo. Medio 2023 had de gemeenteraad al ingestemd met een bijdrage van 6 miljoen voor deze klus en een jaarlijkse bijdrage van 115.000 euro aan de exploitatie, maar pas nu zijn alle details uitgewerkt en kan er begonnen worden. In 2028 moet het nieuwe trainingscentrum voor de Twentse voetbaljeugd gereed zijn.

In de zomer van 2023 lagen er een paar mooie schetsen, nu zijn het uitgewerkte bouwtekeningen. Destijds stonden Dominique Scholten (academie) en Claudio Bruggink (gemeente) op het wedstrijdformulier, maar nu gaan hun opvolgers Jaap Noltes en Gerard Gerrits met de eer strijken. Daarbij worden hun voorgangers echter nadrukkelijk genoemd.

230810 bruggink scholten academie FOTO FRANKLIN VELDHUIS
Lees ook
Over anderhalf jaar kan opleidingscentrum FC Twente en Heracles zich meten met dat van andere subtoppers

In het FBK Stadion geeft de Hengelose wethouder uitleg: "Collega Claudio Bruggink heeft er hard aan getrokken om dit voor elkaar te krijgen, maar hij besloot afgelopen zomer iets anders te gaan doen (Bruggink is nu bestuurder van Scholengemeenschap Reggesteyn, red.). Daarom sta ik nu hier samen met de nieuwe wethouder sport Annemieke Traag. Vanuit m'n portefeuille maatschappelijk vastgoed was ik natuurlijk goed op de hoogte van alles wat hier speelt en daarom mag ik straks de handtekening onder de overeenkomst zetten."

Sportieve én maatschappelijke ambitie

Gerrits deelt ook complimenten uit aan de Hengelose gemeenteraad, die volgens hem heeft ingezien dat de sportieve én maatschappelijke ambities van Hengelo hand in hand gaan op dit sportpark. In 2023 verwoordde zijn voorganger Claudio Bruggink het als volgt: "Het gemeenschapsgeld komt niet alleen ten goede aan de beste voetballers van de regio, maar ook aan de Hengelose clubs en clubs uit de regio die gebruik kunnen maken van de faciliteiten. Bijvoorbeeld met schoolvoetbaltoernooien."

Vertraging

Dat het allemaal zo lang heeft geduurd, heeft volgens Gerrits te maken met een aantal factoren: "Het kostte tijd om alles binnen de financiële kaders te krijgen. Ook de juridische context is behoorlijk complex. MPM is bijvoorbeeld mede-eigenaar van het stadion. En tenslotte kostte het gewoon veel tijd om binnen het ontwerp alle wensen van de gemeente en academie vorm te geven."

“Als ik zeg dat alles 'redelijk verouderd' is, druk ik me nog voorzichtig uit.”

Dat er verbouwd moet worden, is volgens de betrokkenen zo klaar als een klontje. Om je als Twentse clubs te kunnen meten met andere clubs in de subtop heb je een modern complex nodig. De huidige accommodatie is zwaar verouderd. De huidige directeur van de academie Jaap Noltes weet dat jonge voetballers zich bij hun keuze voor een Nederlandse club niet alleen laten leiden door het voetbal, maar ook door de uitstraling van het trainingscomplex: "En die is niet optimaal. Als ik zeg dat alles 'redelijk verouderd' is, druk ik me nog voorzichtig uit." 

icon_main_info_white_glyph

Sinds 2020

FC Twente en Heracles werken sinds 2020 samen in de FC Twente/Heracles Academie. De voetbalacademie heeft als doel om regionaal talent op te leiden voor het betaalde voetbal, in het bijzonder voor de eerste elftallen van FC Twente en Heracles Almelo.  

Daarom gaat er dus verbouwd worden. Als eerste komt er aan de kant van de voetbalvelden, achter de oosttribune van het FBK Stadion, een nieuw gebouw. Daarna wordt het gedeelte van de academie in het FBK Stadion gerenoveerd. Atletiekvereniging MPM blijft voor een deel eigenaar van het bestaande gebouw. De huidige hoofdingang van het stadion wordt de nieuwe toegang van de FC Twente/Heracles Academie. MPM krijgt een nieuwe ingang aan de kant van de sporthal. 

Lees verder onder de afbeelding.


251201 academie 2
Dit deel wordt rechts aan het hoofdgebouw 'geplakt'. Hier komen onder meer de ontvangstruimte van de academie, de ouderkantine en studielokalen. Pal erachter, onder de tribune van het stadion, komen nieuwe kleedkamers. Ook het huidige hoofdgebouw wordt grootschalig onder handen genomen.
Beeld: borgerink architecten

De gemeente wordt eigenaar van de gebouwen, ook van het gedeelte waar nu FC Twente eigenaar van is. De academie gaat de vernieuwde accommodatie en zes sportvelden voor zeker 30 jaar huren van de gemeente. In de accommodatie komt plek voor onder meer een ontvangstruimte, kleedkamers, studielokalen en een kantine voor wachtende ouders.

icon_main_info_white_glyph

Diekman

Op dit moment maakt ook de eerste selectie van FC Twente nog gebruik van de faciliteiten in Hengelo. Uiterlijk 1 juli 2027 verhuist FC Twente naar de TOP Sportcampus Diekman in Enschede. 

De gemeente Hengelo heeft de vergunning al verleend. Binnenkort start de aanbesteding van de nieuwbouw. Als alles voorspoedig verloopt, kan volgend voorjaar de schop in de grond. In 2028 moet alles klaar kunnen zijn.

251201 academie fc twente heracles 2 FRANKLIN
Van links naar rechts de tekenbevoegde heren Scholten (FC Twente), Noltes (FC Twente/Heracles Academie), Gerrits (gemeente Hengelo) en Toussaint (Heracles Almelo) bij het zetten van de vier krabbels op de overeenkomst voor 'vernieuwbouw'.
Beeld: 1twente / franklin veldhuis
Audiofragment
Volgend jaar begint bouw FC Twente/Heracles Academie | Jaap Noltes
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.