Het melancholische geluid van de 'oale roop' klinkt zondag weer in Almelo. Dan is het immers eerste advent. “We hebben al vier weken binnen geoefend. Nu mogen we ook naar buiten.”
De midwinterhoorn is te horen van de eerste adventszondag tot en met Driekoningen dinsdag 6 januari. Op veel plekken in Twente klinkt dan het weemoedige geluid op de donkerste dagen van het jaar. Midwinterhoornblazen is overigens niet alleen een Twentse traditie.
Het melancholische geluid is ook te horen in de Achterhoek, Drenthe en op de Veluwe. In Almelo wordt wekelijks op zondagochtend op de midwinterhoorn geblazen door de Midwinterhoornbloazers Almelo-Beeklust. Zij doen dat in de Gravenallee van 10.00 tot 11.00 uur.
Ook Rein van Dijk blaast mee. Hij is de tweede secretaris en pr-man van de Midwinterhoornbloazers Almelo-Beeklust. “Het is mooi om dit erfgoed in stand te houden. Ook mooi is dat er elk jaar nieuwe belangstellenden zijn die midwinterhoornblazen willen leren. In de afgelopen vier weken hebben vijf nieuwe midwinterhoornblazers meegedaan”, zegt Van Dijk.
Buiten blazen mocht in die weken nog niet. Het oefenen gebeurt binnen. “Dat hebben we vier weken op de donderdagen gedaan in het gebouw van de ijsbaan. Nu mogen we ook naar buiten”, zegt Van Dijk. Midwinterhoornbloazers Almelo-Beeklust telt zo'n twintig actieve blazers. “Ook zijn er mensen die het leuk vinden om hier bij te horen. De hele groep bestaat dan uit ongeveer dertig mensen. De actieve blazers worden ook geacht op de zondagen te blazen in de Gravenallee.”
Belangstellenden zijn welkom om te komen luisteren. De midwinterhoornblazers uit Almelo blazen overigens niet alleen op de zondagen. Van Dijk blaast ook bij huis. “Ik probeer dat elke dag een kwartiertje te doen.” Van Dijk weet dat meer Almelose midwinterhoornblazers op de dagen tussen eerste advent en Driekoningen bij hun huis de 'oale roop' laten horen. “Maar een enkeling doet dat niet. Die krijgt dan last van de buurman....”
Midwinterhoornblazen wekelijks vanaf zondag 30 november van 10.00 tot 11.00 uur in de Gravenallee ter hoogte van de voormalige ijsbaan.