Verkeer
Stuur appje
Zoek

De slag om vijf bijzondere eiken op Het Diekman: 1-0 voor FC Twente

Eiken Diekman Google Maps
De vijf eiken op het voormalige complex van Sportclub Enschede moeten wijken voor het trainingscomplex van FC Twente.
Beeld: GoogleMaps

Zonder de kap van vijf grote eiken gaat de komst van het nieuwe trainingscomplex van FC Twente naar Enschede niet door. Het zijn harde woorden van wethouder Niels van den Berg deze maandag in de gemeenteraad. Een aantal partijen wil dat de voetbalclub haar plannen op Het Diekman aanpast zodat de bomen, die sinds kort een beschermwaardige status hebben, behouden kunnen blijven. Maar dat is dus onmogelijk, zegt de wethouder. De motie van D66 werd met een ruime meerderheid verworpen, nadat ook mede-indiener PvdA haar steun introk.

Daar staan ze, nog fier overeind, naast de oude tribune van Sportclub Enschede. Vijf stevige robuuste eiken. Zo bijzonder, dat ze op de kaart met 'beschermwaardige bomen' zijn gezet die de gemeenteraad afgelopen zomer heeft vastgesteld bij de terugkeer van de kapvergunning. "Begrijp ik het goed dat de beschermwaardige boom dus helemaal niet zo goed beschermd is als ik dacht?", vraagt Judith Hofte (GroenLinks) zich af.

'Er kan niet een veld af'

Daar lijkt het wel op, blijkt uit de beleidsregels. Voor elke boom met een omtrek van meer dan één meter geldt sowieso dat er een kapvergunning nodig is, bij dunnere bomen is dat alleen het geval als ze op de bomenkaart staan. Maar 'wanneer projecten of (bouw-)werkzaamheden een zodanig belang vertegenwoordigen dat naar het oordeel van de vergunningverlener het kappen van de boom gerechtvaardigd is', kan ook de beschermwaardige boom het schudden.

Topsportcampus bovenaanzicht impressie Enschede Diekman
Lees ook
Enschede investeert miljoenen om trainingscomplex FC Twente mogelijk te maken: 'In 2025 bouwen'

En het ligt niet in de lijn van de verwachting dat de vergunningverlener - de gemeente - de belangen van FC Twente - en indirect dus ook de gemeente - in de weg gaat liggen. Dat ligt volgens wethouder Niels van den Berg heel simpel: "Er kan niet een veld af." Het vijfde trainingsveld van FC Twente is 'meer dan een vijfde trainingsveld'. "Die zijn allemaal nodig. Er kan niet zomaar geschoven worden, omdat je aan de ene kant met het buitenbad van Aquadrome of de sporthal zit en aan de andere kant met de Diekman Es." Hij raadde de motie van D66, GroenLinks en PvdA met duidelijke woorden af. "Als deze motie wordt aangenomen kan het hele plan niet doorgaan."

PvdA is geschrokken

Mede-indiener PvdA krabbelde daarna terug. "We zijn geschrokken van de bewoordingen van de wethouder", aldus Paul Oonk, die dacht dat er wel wat met de velden of de bebouwing op het beoogde topsportcomplex geschoven kon worden. En het is naar eigen zeggen niet de bedoeling om die ontwikkeling tegen te houden. "En dat is ook helemaal niet onze bedoeling", zei Gertjan Tillema (D66) al eerder in de vergadering bij het indienen van de motie. Van dat beeld wilde hij af. "We hebben niet voor niets voor deze ontwikkeling (het trainingscomplex van FC Twente, red.) gestemd."

Alleen gelooft Tillema er niets van dat er geen mogelijkheden zijn om de vijf eiken op het midden van het complex te behouden. "De wethouder doet of het hele plan van tafel kan, maar het is gewoon mogelijk. Er moet hooguit een half veld afvallen." Hij wil dat Van den Berg dat gaat uitzoeken, maar die zegt dat dat niet tot nieuwe inzichten leidt omdat hij dat al met FC Twente-voorzitter Dominique Scholten heeft besproken. De wethouder zegt dat de kap 'ruimhartig wordt gecompenseerd' met nieuwe aanplant.

Kapvergunning moet nog

Uiteindelijk bleven met D66, GroenLinks, EnschedeAnders en Groep van Ek/Woltjer nog 10 van de 36 aanwezige raadsleden over die zich voor het behoud van de vijf eiken uitspraken. Om het in voetbaljargon te vertalen: het is 1-0 voor FC Twente.

Maar omdat het gaat om beschermwaardige bomen - die bovendien een omtrek van meer dan één meter hebben - moet er dus nog wel een omgevingsvergunning worden aangevraagd voor de bomenkap. En daartegen kunnen belanghebbenden altijd een bezwaar indienen.

Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.