Voor liefhebbers van orgelmuziek is er op zaterdag 18 oktober weer iets bijzonders te beleven. Dan vindt de jaarlijkse orgel- en beiaardwandeling van de Stichting Stadsmuziek Rijssen plaats. Onder leiding van stadsorganist Dick Sanderman maken bezoekers een muzikale wandeling langs drie orgels in het centrum van Rijssen.
“Rijssen heeft een heleboel kerken, waarvan een paar dicht bij elkaar staan,” vertelt Sanderman in de ochtendshow van Twente FM. “Elk najaar maken we met een groep mensen een wandeling langs die kerken. Je kunt het eigenlijk zien als een orgelconcert dat in drie stukjes is geknipt.”
De wandeling begint om 15.00 uur in de Brusselzaal van het gemeentehuis Rijssen, waar Sanderman het Leeflang-orgel bespeelt. Daarna gaat de groep te voet naar de Dionysiuskerk en tot slot naar de Schildkerk. “Overal klinkt orgelmuziek,” zegt Sanderman. “Wie wil, kan onderweg zelfs nog een visje halen op de markt.”
De drie orgels die tijdens de wandeling worden bespeeld, hebben elk hun eigen karakter. “Elk orgel is anders,” legt Sanderman uit. “Ze komen niet van de lopende band. Het stadshuisorgel is van 1977, het orgel in de Dionysiuskerk komt uit 1919 en het orgel in de Schildkerk heeft een meubel uit 1856 en het binnenwerk uit 1980.”
De orgel- en beiaardwandeling duurt tot ongeveer 17.00 uur. Volgens Sanderman is het evenement inmiddels een vaste traditie geworden. “We doen dit nu al heel wat jaren. Het is een leuke formule die bij veel mensen aanslaat. Vaak trekken we bezoekers uit heel het land.”