Twee keer per jaar gaat Wietse Siemerink met een delegatie van de stichting Uncle Sam’s Foundation naar Oeganda om daar letterlijk en figuurlijk verder te bouwen aan een basisschool in het dorpje Kirwanira. Wietse, geboren en getogen in Oldenzaal, gaat op vrijdag 26 september alweer voor de vierde keer. Ditmaal in het gezelschap van onder anderen zijn vader Gerard en diens tweelingbroer Bertus.
Wietse, woonachtig in Hilversum, vertelt in de ochtendshow Twente wordt wakker van Twente FM over de achtergronden van het project in Oeganda. Zo’n anderhalf jaar geleden raakte hij betrokken bij het verwezenlijken van de droom van zijn goede vriend Samuel Sserumbugu, die zelf als wees opgroeide en dankzij steun van buiten onderwijs kon volgen. Vanuit Nederland wil hij nu met de stichting Uncle Sam’s Foundation hetzelfde mogelijk maken voor kinderen in zijn geboorteland.
Wietse Siemerink stapte zo’n anderhalf jaar geleden in het project van Samuel. “Het gaat niet alleen om het bouwen van een school, maar we willen de hele community helpen.” Dat is ook precies wat zijn peetoom Bertus Siemerink zo aansprak in het project, toen hij begin dit jaar werd uitgenodigd voor een inspiratieavond van de Uncle Sam’s Foundation. “Ik was super onder de indruk en ook enorm trots dat mijn petekind, maar ook al die anderen, dit initiatief hebben genomen. Samuel is trouwens ook een fantastische kerel.”
Bertus raakte dermate enthousiast over het project van Wietse, dat hij hem vroeg of hij een keer mee kon met een trip naar Oeganda. “Als je dan mee gaat, wordt ook van je gevraagd om iets in beweging te zetten. Het is heel mooi om te merken, dat wanneer je bijvoorbeeld een stukje op facebook plaatst, mensen daar enthousiast reageren en dan ook geld doneren. Want daar is het natuurlijk allemaal om begonnen.”
Het kostte Bertus naar eigen zeggen wel enige overredingskracht om zijn tweelingbroer Gerard, de vader van Wietse, mee te gaan naar Oeganda. Dat lukte uiteindelijk, ook al omdat nog twee goede bekenden uit Oldenzaal, vader en zoon Betto en Kevin Nijland, aansluiten bij de trip. Het is overigens niet de bedoeling dat de Oldenzaalse ‘delegatie’ zelf ook de handen uit de mouwen steekt in Oeganda. De trip is vooral bedoeld om met eigen ogen te zien hoe ver de bouw van de school met het tot nu toe ingezamelde geld is gevorderd. Maar ook om te kijken hoe de dorpsgemeenschap van Kirwanira verder kan worden ondersteund om onderwijs voor kinderen mogelijk te maken.
Wietse: We willen er nu een paar dingen gaan doen: de vloeren, de plafonds in de lokalen, de toiletten en het pleisterwerk. Zo komen we elke trip weer een stapje verder met het bouwen van een basisschool. Het hoofddoel blijft om bij te dragen in de kosten voor onderwijs voor kansarme kinderen en daarmee kansarme gezinnen.”
Op de dag dat de delegatie van de Uncle Sam’s Foundation afreist naar Oeganda begint in Oldenzaal de najaarskermis. Daar is traditiegetrouw ook weer de Missietent vertegenwoordigd om geld in te zamelen voor goede doelen. Dit jaar is de Uncle Sam’s Foundation één van de goede doelen. Mede dankzij de bijdrage van de Missietent kunnen volgens Wietse Siemerink toiletten worden gebouwd in de school in Kirwanira. “In de Missietent zullen live beelden te zien zijn vanuit Oeganda, zodat mensen ook direct kunnen zien waar hun geld naar toe gaat.”
Voor meer info over de stichting Uncle Sam’s Foundation, zie: stichtingunclesamsfoundation.com. Alle activiteiten kunnen gevolgd worden op: Instagram/Facebook: @unclesamsfoundation & TikTok: @uncle.sams.founda.