In de Grote Kerk op de Oude Markt in Enschede klonken de bekende woorden uit het Twents volkslied: ‘Er ligt tussen Dinkel en Regge een land, het schone en nijvere Twente.’ Daarmee werd de presentatie van het boek De Laatste Stam - Burgers van Twente, afgesloten. In dit eerste deel van een tweeluik belicht Enschedeër Willy Berends markante momenten uit de Twentse geschiedenis. Het eerste exemplaar ging naar oud-FC Twente-speler Manuel Sanches Torres.
Zo’n honderd mensen verzamelden zich dit weekend in de Grote Kerk op de Oude Markt in Enschede voor een eerste blik op het boek van ras-Enschedeër Willy Berends. De presentatie van De Laatste Stam was voor de schrijver een emotioneel moment. “Ik ben zo trots dat het ei eindelijk gelegd is. Dat is mij de kopzorgen wel waard”, aldus een zichtbaar geroerde Berends.
Berends deed jarenlang onderzoek in verschillende provincies binnen het voormalig Nedersaksisch gebied, waaronder Groningen, Drenthe, Twente en Friesland. Een opvallend detail: de schrijver heeft zelf geen rijbewijs. “De mensen die met mij meereden naar weer een kerk in de middle of nowhere ben ik ontzettend dankbaar”, vertelt hij. “Ze zullen soms gedacht hebben dat ik gek was, maar nu het boek er ligt, kunnen ze zien waar ze aan meegeholpen hebben.”
In het boek neemt Berends de lezer mee langs mysterieuze rituelen en zowel voor- als na-christelijke tradities die het 'vergeten land' Twente karakteriseren. “En dat het een land moet zijn, dat mag van mij wel”, zegt de ras-Tukker. Die mening lijkt de zaal volmondig te delen. In het boek komen onder andere verhalen voorbij over het Twentse ros, offerstenen en zijn held: Ko van Deinse.
De presentatie van het boek in Enschede was overigens niet de eerste. “We waren eerder in Zweeloo, in Drenthe, waar we onder een kerk naar een loden kistje zochten”, vertelt Berends. “Dat had te maken met het onderzoek waar ik nog steeds mee bezig ben. De eerste boekpresentatie vond daar plaats, omdat de mensen in de kerk natuurlijk ook een beetje moeten begrijpen waarom dit allemaal in hún kerk gebeurt.”
Dat de Grote Kerk op de Oude Markt is gekozen als locatie voor de boekpresentatie, is geen toeval. “Op deze plek zou ooit een offersteen hebben gelegen, in een crypte onder de kerk”, vertelt Berends. Hij is daar zelf geweest en ziet dat als het bewijs dat Enschede rondom zo’n steen is gebouwd.
De middag werd muzikaal omlijst door Anne-Linde van de Veen, die onder meer het Twents volkslied ten gehore bracht, begeleid door het imposante kerkorgel. Zelfs Elvis maakte een verrassende verschijning in de setlist. “Voor mij is Elvis net zo mythisch als Jezus. Ze hebben allebei bestaan, maar ik heb ze zelf nooit gezien”, grapte Berends met een knipoog.