Verkeer
Stuur appje
Zoek
Je bekijkt nu een artikel uit het archief
Dit artikel is niet geoptimaliseerd voor de huidige 1Twente-website. Hierdoor kan het voorkomen dat de opmaak wegvalt, er media ontbreekt en/of metadata incorrect is.
Nieuws
Enschede

VIDEO Topdrukte voor joden in Enschede wegens Pesach

187600 synagoge 2 3

Het is de drukste tijd van het jaar voor de 35 vrijwilligers van de synagoge aan de Prinsestraat in Enschede. Pesach staat voor de deur, het belangrijkste feest voor joden. De reporters van TV Enschede FM namen een kijkje in de synagoge. Bekijk de reportage hieronder.

Vooral voor joodse vrouwen betekenen de voorbereidingen voor Pesach topdrukte. Voordat Pesach begint, wordt het hele huis grondig schoongemaakt, nadat in februari al is begonnen met opruimen. "Van de zolder tot de kelder", zeggen Irene Berg en Margriet van Dam van de Stichting Vrienden van de Synagoge. "Er mag geen kruimeltje brood meer te vinden zijn." Daar zou overigens het begrip Grote Schoonmaak vandaan komen. Vrouwen die werken zijn volgens Irene Berg allang bezig met de tijd vergende schoonmaak van hun huis. "Ik heb een nicht in New York die er drie maanden mee bezig is. Ze is er altijd behoorlijk gestrest van."

Het reinigen van het huis is maar een van de voorbeelden van de rijke symboliek en de vele wetten rond Pesach, waarmee in het jodendom de uittocht van de joden uit Egypte wordt herdacht. Deze bevrijding wordt een week lang op een traditionele wijze gevierd, dit jaar vanaf vrijdagavond 22 april. Daar horen koosjere matzes bij en een koosjer huis. Gist of producten waar gist in is verwerkt zijn verboden - een verwijzing naar het Bijbelboek Exodus, waarin staat beschreven dat voor het vertrek uit Egypte snel wat brood zonder rijsmiddel gebakken moest worden. Families eten daarom tijdens de week van Pesach geen brood, beschuit of crackers, maar in plaats daarvan alleen matses.

Omdat koosjer eten tijdens Pesach voor streng gelovige joden absoluut verplicht is, worden veel voedingsproducten bij koosjere zaken gekocht. "In dit deel van het land hebben we die niet. Daarom kopen we in het westen in voor de mensen, als service van de synagoge." De levering van de kruidenierswaren begint al aardig op gang te komen. In de hal van de synagoge, door joden zelf sjoel genoemd, staan potten augurken, vis in blik, rozijnen, aardappelmeel, puddingpoeder, kruiden, chocolade en soepmix.

Ondertussen krijgt ook de synagoge van boven tot onder een uitgebreide schoonmaakbeurt. En net als bij de mensen thuis moet de keuken hier Pesach-klaar worden gemaakt. Dat betekent niet alleen dat alle producten met gist worden verwijderd, maar ook dat het speciale Pesach-servies tevoorschijn wordt gehaald. Of liever gezegd: de twee serviezen, omdat vlees- en melkproducten volgens de joodse leer niet met elkaar in aanraking mogen komen. De planning luistert nauw. Irene Berg: "Op 1 april gaat de keuken in de sjoel óm." Daarnaast krijgen alle apparaten een extra intensieve schoonmaakbeurt. "De ovens worden een tijd op vol gezet, zelfs de vaatwasser wordt van binnen helemaal gepoetst."

© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en TV Enschede FM
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.