Voor iedere drie woningen die worden verkocht, komen er momenteel twee nieuwe op de markt. Dat heeft te maken met het aantal transacties dat duidelijk in de lift zit, signaleert ten Hag Makelaarsgroep in zijn jongste woningmarktrapportage. Ten Hag baseert zich mede op gegevens van de NVM.
De gemiddelde koper heeft in Enschede nu de keuze uit 8 woningen/appartementen. Bij 5 á 6 spreken makelaars van een evenwichtig marktbeeld. Ten Hag verwacht dat dit evenwicht bereikt zal worden in het tweede kwartaal, waarin gewoonlijk een toename zichtbaar is van het aantal verkopen.
Over de afgelopen twaalf maanden bedroeg de looptijd voor een gemiddelde woning in Enschede circa 100 dagen. Er zijn echter grote uitschieters. De tussenwoningen en kleinere appartementen worden heel vlot verkocht, met een looptijd van ongeveer twee maanden. Vrijstaande woningen juist niet.
In de eerste drie maanden van dit jaar nam het aanbod koopwoningen in Enschede met ongeveer 100 af. De daling van het aanbod is het grootst in de lagere prijscategorieën, de tussenwoningen en de oudere appartementen (gebouwd voor 1970). Eind vorig jaar was al een behoorlijke toename te zien van het aantal verkochte oudere appartementen. Deze stijging komt nu tot uitdrukking in het krimpende aanbod in deze categorie. Ten opzichte van twee jaar geleden is het aanbod bijna gehalveerd.
De verkoop van appartementen van na 1970 vertoonde in het eerste kwartaal een flinke piek. Ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden is het aantal verkopen van deze categorie appartementen nagenoeg verdubbeld. Als gevolg van die stijgende verkoop daalde het aanbod.
Het totale aantal transacties op de woningmarkt in Enschede nam het eerste kwartaal van 2016 toe ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, met ongeveer 8 procent. De toename is vooral toe te schrijven aan een groter aantal verkopen in de categorieën twee-onder-een-kappers, vrijstaande woningen en de appartementen. De verkoop in de goedkopere prijsklassen was al op gang gekomen. Nu hebben ook woningen in het middensegment meer belangstelling. In dit prijssegment is eveneens een stijging van het aantal verkopen waar te nemen, waarononder veel woningen die al langer te koop stonden.
Het algemene prijspeil in de woningmarkt van Enschede is in het afgelopen jaar met circa 3% gestegen. De markten in de lagere prijscategorieën die al langer naar een evenwichtssituatie nijgen tussen vraag en aanbod, laten een relatief grotere prijsstijging zien.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en TV Enschede FM - Foto: Frans Nikkels