Jurgen van Houdt, wethouder asiel en integratie van de gemeente Enschede, werd in oktober vorig jaar meerdere malen bedreigd vanwege de komst van het azc. Van Houdt noemt die bedreigingen heel moeilijk . Dat raakt je. En zeker omdat je met een opdracht van je gemeenteraad bezig bent, een collegebesluit uitvoering geven. Daar hoef je echt geen applaus voor te krijgen, maar dat er daarna van alles en nog wat gebeurt, vind ik wel jammer. Dat zegt Van Houdt in een afstudeerproductie van Rutger Borgerink, die onlangs afstudeerde aan de School voor de Journalistiek in Zwolle.
De komst van het azc naar Het Esmarkerveld heeft de gemoederen in Enschede flink beziggehouden. Zo waren er meerdere grote demonstraties, werden wethouders en bedreigd en legden onbekenden varkenskoppen neer op het toekomstige azc-terrein. Wethouder Van Houdt zegt te hebben geleerd van de komst van het azc.
Even de hand in eigen boezem steken: ongetwijfeld hebben wij ook weer geleerd van onze ervaringen rondom het azc. Ook op het gebied van hoe zorg je nou dat dat ook de haarvaten van de samenleving bereikt, wat je met elkaar in college en raad doet en besluit , aldus Van Houdt.
Eenzijdige berichtgeving
De Enschedese wethouder verwijt de media dat de berichtgeving in de beginperiode te veel doorsloeg naar het tegenkamp. "Maar dat zeg ik ook omdat de media bij mij zijn geweest na drie maanden en zelf zeiden dat ze te negatief zijn geweest." Martijn de Lange, hoofdredacteur van TV Enschede FM, ontkent dat. Ik weet niet waar hij dat vandaan haalt, dat we het eerlijk hebben toegegeven. In het begin had inderdaad wel het 'nee-kamp, het tegenkamp, de overhand. Maar dat waren ook de mensen die ons, de media, het meest wisten te bereiken met hun verhaal.
Benno Wilmink en Raphael Marchese, de voormalig woordvoerder en huidig woordvoerder van Demonstranten Tegen Gemeenten (DTG), verwijten de media daarentegen juist te veel aan de kant van de voorstanders te staan. De Tubantia daarentegen gewoon één grote wassen neus. Die hebben er een kermis van gemaakt, gewoon een schande ten top. Ze proberen ons als extreemrechts weg te zetten. Dus ik denk toch dat er bepaalde belangen zijn tussen de Tubantia en de gemeente Enschede , zegt Benno Wilmink.
Onderscheid
Martha Riemsma, hoofdredacteur van de Twentsche Courant Tubantia: "Je moet wel een onderscheid maken tussen bezorgde burgers en mensen die met 'extreemrechts' een heel andere intentie hebben. Dat hebben we willen blootleggen."
De volledige 20 minuten durende reconstructie Heel Enschede verdeeld over azc , is hierboven te beluisteren.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en TV Enschede FM