Een grote tegenvaller heeft te maken met huishoudelijke hulp. Een uitspraak van de rechtbank bepaalt dat gemeenten het uitgangspunt 'schoon en leefbaar huis' duidelijker moeten omschrijven. Dat betekent meer uren werk, dus meer kosten. In Enschede gaat het vanaf volgend jaar om structureel 3 tot 6 miljoen euro extra.
Opeenstapeling
Tot nu toe werden tekorten binnen het zorgbudget opgevangen. Een overschot op een onderdeel van de Wmo kon worden gebruikt voor een tekort op de jeugdzorg. Door het nieuwe tekort op huishoudelijke hulp worden financiële tegenvallers op andere onderdelen van zorg ook niet opgevangen. Dat vraagt om een creatieve oplossing.
Maar er dreigen meer tekorten. Afgelopen najaar heeft het Rijk 2,5 miljoen euro bezuinigd op budgetten voor Wmo en jeugdzorg. Ook wordt er een tegenvaller verwacht op de Sociale Werkvoorzieningen en Enschede krijgt nog altijd minder rijksbijdrage voor de bijstand dan dat er aan uitkeringen wordt uitgegeven.
Vele miljoenen
Het zijn de zorgtaken die het Rijk twee jaar geleden overdroeg die de financiële bottleneck voor Enschede vormen. Eerste inschattingen zeggen dat Enschede tot 2020 15 tot 20 miljoen euro meer uit moet geven in het sociale domein ten opzichte van het budget dat Enschede daarvoor van het Rijk ontvangt.
Voor de zomer zal het college van B en W de beleidsplannen voor 2018 bekendmaken. De oplossingen voor de dreigende miljoenentekorten zullen daar een grote rol in spelen. Het bureau AEF doet onderzoek naar de exacte financiële gevolgen binnen de zorg en brengt binnenkort verslag uit.