Verkeer
Stuur appje
Zoek
Je bekijkt nu een artikel uit het archief
Dit artikel is niet geoptimaliseerd voor de huidige 1Twente-website. Hierdoor kan het voorkomen dat de opmaak wegvalt, er media ontbreekt en/of metadata incorrect is.
Nieuws
Enschede

Oud-penningmeester revuegezelschap Lonneker claimt te zijn afgeperst door criminelen

271823 oudpenningmeester

Hij stond onder druk van zware criminelen, zoals de later vermoorde Onno Kuut. Dat motief geeft oud-penningmeester Robert B. (59) voor het plunderen van de kas van revuegezelschap Kameleon uit Lonneker.

Als een buitenechtelijke seksuele relatie bekend dreigt te worden, raakt ex-bankdirecteur Robert B. in paniek. De toenmalige penningmeester haalt duizenden euro's van de rekening van toneel- en revuegezelschap Kamelon, nota bene in 1947 door zijn vader opgericht. Hij geeft de vrouw met wie hij vreemdgaat 20.000 euro cash in een envelop. Ze wil er een bordeel mee openen. "Ze zat onder mijn huid", zegt hij in de rechtbank.

Dat 'scenario' vindt officier van justitie Geert Steeghs bewezen. Witte boordencriminaliteit, noemt hij de praktijken van de Enschedeër. De aanklager wijst op de impact. Het verenigingsleven draait grotendeels op goedwillende vrijwilligers. Dan is het 'heel erg kwalijk' dat iemand met B.'s aanzien jarenlang de clubkas beheert alsof het zijn eigen centen zijn.

Terugstorten
Om dat in te peperen, eist het Openbaar Ministerie een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf, 180 uur taakstraf en vijf jaar beroepsverbod als penningmeester. De officier acht bewezen dat B. het gezelschap in zes jaar voor 20.000 euro heeft bestolen. Dat moet hij terugstorten, vordert het OM.

B. meldt dat hij de kluit voor veel minder heeft belazerd, voor rond 4.800 euro. Bestuursleden van Kameleon claimen 23.571 euro. Volgens advocaat Roelof Amelink is dat met bankafschriften onderbouwd.

B. zegt dat hij door geharde criminelen onder druk is gezet om geld te storten. Hij noemt Onno K., die in maart 2009 is vermoord, en een crimineel die recent in voorarrest zat.

'Vaag verhaal'
B. plunderde de rekening van de Kameleon pas, toen zijn privémiddelen uitgeput raakten. Hij houdt die lezing tot het laatste woord toe vol. Het boek Judas, over de praktijken van topcrimineel Willem Holleeder, liet hem de traumatische terreur herleven, zegt Robert B.

Maar niemand die het verhaal van B. over 'geharde criminelen' gelooft. Er is geen telefoongesprek, geen e-mailbericht, geen foto of opname die dat staven. "Schimmige verhalen over engerds die u bedreigen", oordeelt rechtbankpresident Hans Bloebaum. "Een heel vaag verhaal", zegt rechter Ulbe van Houten. "Ik geloof helemaal niks van bedreigingen", zegt officier van justitie Geert Steeghs. Zelf B.'s advocaat Robert Speijdel erkent dat de vermeende bedreigingen niet te bewijzen vallen.

Volgens de verdediging is Robert B. 'maatschappelijk uitgekakt'. Toen deze verdenking vorig jaar bekend werd, werd hij ontslagen bij zorginstelling Aveleijn. De verdachte bezorgt nu in alle vroegte kranten, 'ook om in beweging te blijven'.

Vonnis 14 juni

© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en TV Enschede FM. Foto: Toneel - en Revuegezelschap Kameleon Lonneker in 2014.
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.