Eén van de vijf veroordeelde brandbomgooiers op een moskee in Enschede wordt zodanig bedreigd dat hij niet langer op de terroristenafdeling in Vught kan blijven. De gedetineerde wordt daarom overgeplaatst naar een gewone gevangenis. Misschien wel in Almelo.
De Enschedeër werd in oktober 2016 veroordeeld tot vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, voor het gooien van twee flesjes met brandbaar gas naar een moskee in Enschede. Hij werd veroordeeld wegens 'een aanslag met een terroristisch oogmerk' en is daarom opgesloten op de terroristische afdeling van de Extra Beveiligde Inrichting in Vught. Daar zit hij tussen radicale moslims, zoals Mohammed B., de tot levenslang veroordeelde moordenaar van Theo van Gogh.
De Enschedeër heeft er de moeilijkste tijd ooit. Moslimgedetineerden zouden op de luchtplaats bewoordingen als 'Allahu Akbar' roepen en onthoofdingsliederen zingen. Een relatief laag hekwerk op de luchtplaats is het enige dat hen scheidt. De Enschedeër is vanwege de gespannen situatie in de PI Vught zeven maanden in afzondering geplaatst. Hij vroeg tevergeefs om overplaatsing naar een gewone gevangenis.
De beroepscommissie van de Raad voor de Strafrechtstoepassing (RSJ) heeft de veroordeelde brandbomgooier nu wel in het gelijk gesteld. De Enschedeër wordt binnen vier weken overgeplaatst naar een gewone gevangenis. Almelo is de meest voor de hand liggende keuze. "Maar er moet eerst worden uitgezocht of daar plek is", zegt zijn advocaat Tom Gijsberts.
Over de andere veroordeelde brandbomgooiers kan de advocaat niets zeggen. Wel kan hij zich voorstellen dat andere advocaten ook inzetten op overplaatsing van hun cliënt naar een gewone gevangenis. "De motiveringen kunnen misschien ook in andere zaken worden toegepast."
Het hoger beroep dient op 4 en 5 februari.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en TV Enschede FM. - Foto: Annina Romita