Rik Min: De arbeidersbeweging is jarenlang door een diep dal gegaan. Er was veel privatisering, er was geen loonstrijd meer door allerlei akkoorden. De vakbond is weer wakker geworden. We worden ons ervan bewust dat we niet naar Den Haag moeten, maar naar de aandeelhouders. Die moeten we aanpakken, daar zit het geld dat de werkende hoort te krijgen. Door te staken maak je het belang van werk zichtbaar: zonder arbeid staat alles stil.
Min: Het is een vergissing te denken dat bijvoorbeeld ondernemers kapitalisten zijn. Ik verzet me vooral tegen de aandeelhouders, de geldschieters, de mensen die overdag alleen hun geld tellen. Het is de werkende klasse die het verschil maakt. Dat zijn ook de ondernemers. Die herkennen het belang van arbeid - zij werken zelf 60 tot 70 uur. Dat hoeft de arbeider tegenwoordig gelukkig niet meer.
Min: Ha, ja, volgens mij komt dat door Koninginnedag. 30 april is heel lang in Nederland de officiële feestdag geweest. Die heeft 1 mei in de wielen gereden. En we moeten niet vergeten dat Nederland een erg kapitalistisch landje is. Ik geloof niet dat we dat altijd beseffen. De mensen krijgen wat strooigoed om niet opstandig te worden. Ze worden in slaap gesust door het enorme aanbod van amusement op televisie. Dat maakt mensen passief.
Daar ben ik van overtuigd. Arbeid moet lonen: daar strijden we voor. Een postbode kon vroeger met gemak een gezin onderhouden, nu heb je binnen een gezin twee banen nodig om huur, gas en licht te kunnen betalen. Als ik kijk naar callcenters, met hun lage lonen, de onregelmatige werktijden, amper pauzes, geen zekerheid: dat is moderne slavernij. Nu blijven we daar nog gemoedelijk onder, drinken bier, feesten, ontspannen. Maar het is een giftig mengsel dat uiteindelijk leidt tot de revolutie. Al zal die revolutie Nederland vermoedelijk wel als laatste bereiken.
Het 1 mei-comité Enschede houdt vanavond een 1 meiviering in wijkcentrum De Roef, aan de Pastoor Geertmanstraat in Enschede. Het thema is bestaanszekerheid en echte banen. Het programma begint om 19.15 uur met een demonstratieve optocht vanaf en naar De Roef, waar om 20.00 uur de avondbijeenkomst begint. Deelnemen? Mail naar [email protected] of bel 06 48775336.© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede - foto: Carlo ter Ellen