Verkeer
Stuur appje
Zoek
Je bekijkt nu een artikel uit het archief
Dit artikel is niet geoptimaliseerd voor de huidige 1Twente-website. Hierdoor kan het voorkomen dat de opmaak wegvalt, er media ontbreekt en/of metadata incorrect is.
Nieuws
Enschede

VIDEO Duizendste fiets van Stichting Leergeld Enschede: 'Kind mag nooit de dupe worden'

351367 download 17

Stichting Leergeld maakt het mogelijk dat kinderen uit minimagezinnen toch met een leuke fiets en een hippe tas naar school kunnen, of sporten bij een club. Gewoon meedoen met leeftijdsgenootjes, dáár gaat het om.

Liberty glundert. Trots bewondert het 7-jarige meisje voor de zoveelste keer haar nieuwe fiets. Ze moest het tot dusver doen met een afgetrapte tweewieler en staat te popelen om de fiets aan haar vriendinnetjes te laten zien. Ik had een heel kleine fiets, bij mama. Bij die fiets kom ik met de voeten op de grond , zegt ze tegen haar vader Dennis.

UitkeringHij is niet meer bij haar moeder. Het gebroken gezin moet rondkomen van iets meer dan een bijstandsuitkering. Geld voor zaken die voor veel kinderen vanzelfsprekend zijn, is er niet. Stichting Leergeld Enschede probeert dat toch mogelijk te maken. Daarvoor biedt ze onder meer aan kinderen van 6 tot 16 jaar uit armoedegezinnen fietsen aan.

1000ste fietsAanvankelijk ging het om tweedehandsjes maar dankzij de Kleinsmagelden voor armoedebestrijding onder jongeren, kunnen sinds een jaar nieuwe fietsen worden aangeboden. Liberty mocht donderdag bij Budget Bike Hoeve het duizendste exemplaar in ontvangst nemen. Hierdoor kunnen deze kinderen op een goede fiets naar school , zegt Daniëlle Poortier (31), coördinator van Stichting Leergeld Enschede.

Isolement
De organisatie is twaalf jaar geleden in het leven geroepen om te voorkomen dat kinderen die in een armoedesituatie leven in een sociaal isolement terechtkomen. Ze hebben vaker last van gezondheidsproblemen en gevoelens van eenzaamheid, stelt Poortier vast.

Leergeld Enschede zorgt ervoor dat ze wel mee kunnen op schoolreis of zwemdiploma s kunnen behalen en net als leeftijdsgenootjes een sport of culturele activiteit kunnen beoefenen. We doen veel samen met jeugdfonds Sport en Cultuur. Vorig jaar hebben we 2580 kinderen uit minimagezinnen kunnen helpen. Maar daarmee bereiken we nog slechts 42 procent van de gezinnen waarvoor we ons willen inzetten.

Problemen
Daarbij gaat het om huishoudens waarvan het aantoonbaar inkomen beneden 120 procent van het bijstandsniveau ligt. Vaak gaat het om gezinnen waarbij vele problemen tegelijk spelen. Nu het economisch beter gaat, is al snel de algemene opvatting dat ze uit de financiële problemen moeten kunnen komen. Dat lukt soms, maar in veel gevallen ook niet. Daar kun je verschillend over denken, maar hoe de situatie ook is: het kind mag er nooit de dupe van worden.

Fondsenwerving
Daarbij kan de stichting rekenen op financiële ondersteuning vanuit vele hoeken: subsidies van het rijk en de gemeente, eigen fondsenwerving en geld van bedrijfsleven. De opbrengst van de Haringparty in het Van Heekpark ging bijvoorbeeld donderdagavond opnieuw naar het werk van Poortier en haar collega s.

Broekhuis
Met sponsoring van Ten Cate Human Help Foundation en Kiwanis Enschede Twente kan de stichting deze maand brugklassers en kinderen van groep 1 en 8 van basisscholen schooltassen geven. Daarvan waren er bij boekhandel Broekhuis 650 beschikbaar, maar binnen twee weken is al meer dan de helft opgehaald. De kinderen kunnen kiezen uit verschillende kleuren. Want klasgenoten moeten straks niet denken: Die tas komt uit het fonds voor arme gezinnen .

Groepsapp
De rugzakken zijn gevuld met basisbenodigdheden als lunchtrommel, drinkbeker, rekenmachine en een hippe schoolagenda. Hiermee vallen ze niet uit de toon. Daar gaat het vooral om. Daarom hebben we bijvoorbeeld ook een project mobiele telefoon. Die heb je nodig om in de groepsapp van de klas te kunnen. Kunnen ze gewoon meedoen met leeftijdsgenoten.

Superblij
Elizabet (38) weet uit ervaring hoe belangrijk dat is. Ze groeide op in een eenoudergezin en is nu alleenstaande moeder van een dochter van 12 en een jongetje van 5. Haar zoontje heeft vorig jaar een schooltas gekregen en deze week stapte haar dochter trots bij Broekhuis naar buiten. Superblij is ze met haar tas. Straks in de brugklas hoort ze er gewoon bij. Ik voelde me vroeger altijd een buitenbeentje omdat we thuis weinig geld hadden.

Wajong
Ze zit nu met haar kinderen in een vergelijkbare situatie. Ik heb altijd op de markt gewerkt maar dat kan door ziekte niet meer. Ik heb kanker gehad. Vorig jaar ben ik gescheiden. Nu moet ik rondkomen van een Wajonginkomen. Dankzij Leergeld kan ik toch nog iets extra s voor mijn kinderen doen.

HelpenStichting Leergeld Enschede is inmiddels een campagne gestart om meer armoedegezinnen te bereiken. Met informatiestands bij de Voedselbank en voorlichtingsbijeenkomsten voor wijkcoaches en vertegenwoordigers van het ROZ, de organisatie voor zzp ers. Er wordt vaak gedacht dat we er alleen zijn voor bijstandsgezinnen maar er is meer verborgen armoede. Onder kleine ondernemers bijvoorbeeld met een heel laag inkomen. Of gezinnen in de schuldsanering. Ook daarvan kunnen we de kinderen helpen.

© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Annina Romita
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.