Verkeer
Stuur appje
Zoek
Je bekijkt nu een artikel uit het archief
Dit artikel is niet geoptimaliseerd voor de huidige 1Twente-website. Hierdoor kan het voorkomen dat de opmaak wegvalt, er media ontbreekt en/of metadata incorrect is.
Nieuws
Enschede

Theaterstuk €˜KIDS €™: €˜We mogen deze jongeren niet veroordelen €™

370184 875212

Met een tot theater omgebouwde trailer reist KIDS , de nieuwe voorstelling van Theater Sonnevanck, langs middelbare scholen. KIDS wil laten zien dat vrienden elkaar moeten helpen, juist als het mis dreigt te gaan.

Soms, als ze over de Oude Markt lopen, worden ze met verbazing nagekeken. Het is dan ook een opmerkelijk gezelschap. Jonge mensen. Rough kids. Blondie met haar lichtroze haren, de donkere Vanessa in een net iets te sexy hemdje, de vlammende vleugelsneakers die Raf draagt en de langharige slungel Tank. Deze acteurs spelen de ruige jongeren in de nieuwe productie KIDS, van Theater Sonnevanck. Het gaat over gewone kinderen die ongewone dingen doen , zal regisseur Charli Chung later zeggen.

In de vrachtwagen
KIDS gaat vrijdag in première. Op het Bonhoeffer College aan de Bruggertstraat staat dan de tot theater omgebouwde vrachtwagentrailer waarin het stuk wordt gespeeld. Tot en met december reist de trailer langs middelbare scholen. Zo maakt Theater Sonnevanck zijn doel waar: theater voor iedereen, waar dan ook.

Terrarium
Nu nog staat de trailer achter het theater aan de Walstraat. Charli Chung (23) wijst op het decor. Aan het plafond een enorme lichtbak. Dat is het terrarium. De vier jongeren zijn onder een lamp geplaatst en wij móéten wel naar ze kijken.

Just do it
De wanden zijn behangen met witgeschilderde bierflesjes, lachgas, mobieltjes, sigarettenpakjes, messen, spuitbussen en condooms. Het verwijst naar de verleidingen waaraan jonge mensen van nu worden blootgesteld. Links een grote foto van een bos, rechts de suggestie van een bushokje met een poster waarop staat: Just do it .

De bekende reclamecampagne van Nike werd de jonge regisseur in de schoot geworpen. Just do it. Dat is het motto van deze vier jonge mensen. KIDS is een do-it-yourself-ontdekkingsreis langs alle mogelijkheden om aan gevaarlijke verleidingen te komen. Jongeren kunnen binnen een seconde letterlijk alles krijgen. De vraag is hoe je daarmee omgaat , zegt Chung.

Naar de afgrond
De jongeren in KIDS rennen de afgrond tegemoet. Ze experimenteren met van alles. En zetten intussen hun eigen filosofie neer: gewoon doen! Het zijn vrienden, ze zouden elkaar moeten gebruiken om hun morele kompas bij te stellen. Maar dat doen ze niet.

Tegenstrijdig
Vooral als je jong bent, zegt Charli Chung, denk je niet over alles na. Soms wil je gewoon lol maken. Misschien moet je het gevaar tegenkomen en heel hard vallen om te begrijpen dat dat pijn kan doen. Daar zit een enorme tegenstrijdigheid in. Pubers moeten in vrijheid kunnen experimenteren, maar als je vrienden je niet op tijd tegenhouden, kan het flink mis gaan.

Voor Charli Chung begon de voorstelling met Kids, de film uit 1995 van Larry Clark over een groep jonge skaters in New York. De film was destijds controversieel, omdat er opgroeiende pubers worden getoond terwijl ze zich bezighouden met alcohol, drugs en liefdeloze seks. Sommigen vinden het een verschrikkelijke film. Maar ik begrijp die jongeren zo goed. Ik herken die hang om iets slechts te doen van vroeger. De naïeve onnadenkendheid. Soms wil je gewoon even geen rekening houden met de wereld om je heen.

Als je elkaar niet bijstelt, zegt Chung, kan dat heel gevaarlijke vormen aannemen. Dit zijn heel goede kinderen die geholpen moeten worden. Bijgestuurd.

Geen gekkie
En dat is precies wat hij wil zeggen. Hij wijst naar het podium. Ik wil niet dat wij deze pubers veroordelen. Dat is te makkelijk. Ik wil dat het publiek zich herkent. Als zo iemand bij jou in de klas zit, wil ik niet dat we hem of haar afdoen als een gekkie. Laat elkaar niet alleen: dat is de boodschap waarover we moeten blijven nadenken.

© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede - foto: Wouter Borre
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.