Verkeer
Stuur appje
Zoek
Je bekijkt nu een artikel uit het archief
Dit artikel is niet geoptimaliseerd voor de huidige 1Twente-website. Hierdoor kan het voorkomen dat de opmaak wegvalt, er media ontbreekt en/of metadata incorrect is.
Nieuws
Enschede

AUDIO Rijksmuseum Twenthe boos op Facebook: kunst met blote borsten verwijderd

370594 Paulus Moreelse2c Sophia Hedwig en haar drie kinderen2c 16212c Paleis Het Loo

Het Rijksmuseum Twenthe heeft genoeg van het naaktverbod van Facebook. Beeldmateriaal van het museum werd de afgelopen maanden herhaaldelijk geweigerd, omdat Facebook vindt dat er te veel bloot op te zien is.

De noodkreet van het Rijksmuseum sluit aan bij de actie van de Vlaamse musea eerder dit jaar. Die beklaagden zich gezamenlijk over de preutsheid van Facebook. Die leidde er in België onder meer toe dat het beroemde schilderij De Kruisafneming van Rubens werd verwijderd. Ook in Enschede was het een schilderij van Rubens dat het museum voor de eerste keer confronteerde met de Facebook-censuur.

Het was het grote beeld voor onze grote tentoonstelling met Vlaamse meesters, uiteraard met een blote vrouw. Maar Facebook was onverbiddelijk. Net als de Nederlandse Spoorwegen trouwens. Die weigerden de billboards van onze tentoonstelling voor hun stations.

Absurde situaties
Volgens Jongenelen leidt het beleid van Facebook tot absurde situaties. Het is allemaal te kinderachtig voor woorden. Onze huidige tentoonstelling over familieportretten uit de 17de en 18de eeuw bevat nogal wat schilderijen waarop blote engeltjes te zien zijn. Voor het begrijpen van die schilderijen zijn die engeltjes essentieel. Ze verbeelden de gestorven kinderen uit die families, maar voor Facebook kunnen ze niet door de beugel. Zelfs ons promotiefilmpje voor de tentoonstelling werd geweigerd.

Voor de komende tentoonstelling De Naakte Waarheid zijn de problemen helemaal groot. Alleen de titel van de expositie, die in januari begint, bleek al genoeg voor een weigering. In de tentoonstelling wordt een beeld gegeven van vijfhonderd jaar naakt in de Europese kunstgeschiedenis. Speciaal voor Facebook werd het campagnebeeld van de expositie uit de jaren 70 veranderd in een preutse Madonna. Eén organisatie bepaalt de beeldcultuur in de wereld en wat mensen wel en niet mogen zien. Wij vinden dat een zorgwekkende ontwikkeling. Een groot deel van het publiek krijgt zo een scheef beeld van wat er in de musea gebeurt.

Facebook onbereikbaar
Een poging om bij Facebook een toelichting te krijgen op het besluit over museale afbeeldingen, levert niks op. Het bedrijf staat bekend om zijn onbereikbaarheid. Volgens Jongenelen staat de censuur van Facebook niet op zich. De preutsheid in de Amerikaanse cultuur verspreidt zich zo over de hele wereld. Het is gewoon een feit dat er veel minder kan en mag dan veertig jaar geleden. Precies daarover gaat ook onze nieuwe tentoonstelling. De klucht rond het schilderij met de blote vrouwenborst in de rechtbank in Almelo geeft precies aan hoezeer we zijn doorgeslagen. Misschien hangen we het in januari hier wel op: veel actueler kun je als museum niet zijn.

© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen T Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Rijksmuseum Twenthe
1Twente sprak met Karin Jongenele van Rijksmuseum Twenthe
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.