Het kleinschalige verpleeghuis aan de Hengelosestraat in Enschede beschikt sinds kort over verschillende belevingsruimten. De ruimten zijn afgestemd op de belevingswereld van ouderen met een vorm van dementie. Zo is er een jaren 60-kamer, een kunst- en cultuurkamer in ouderwetse stijl, een kapsalon, een theekamer en een knusse woonkeuken. In de woonkeuken bereidt Jacqueline Broere (60) elke dag verse maaltijden. Dat doet ze niet alleen, maar met hulp van de bewoners.
Hollandse pot
Aan het aanrecht schilt een bewoner de appels, een andere oudere is in de weer met de aardappelen. Op het menu staat een rundersaucijsje met aardappelen, rode kool en appelmoes. Eens per week eten we Hollandse pot. Toen ik hier begon dacht ik dat ik dit soort herkenbare gerechten moest maken. Inmiddels heb ik ontdekt dat de bewoners van alles lekker vinden. Gisteren smulden ze nog van pilav , zegt Broere. Broere kookt samen met de mensen. Het ruiken en zien van eten, dat wekt de eetlust op. Bovendien zijn de vrouwen van oudsher gewend te koken. Het is fijn dat ze dat hier kunnen blijven doen. Dit proces stimuleert bewoners bezig te blijven. Dat is heel belangrijk voor deze doelgroep.
Begrip
Voordat Broere kok werd van het gesloten verpleeghuis met 27 woonplekken zorgden willekeurige medewerkers voor het avondeten. De nieuwe functie van kok is volgens organisatieadviseur Hanna Cnossen van Zorggroep Manna een vooruitgang. Jacqueline kent de mensen, begrijpt ze en weet wat ze lekker vinden. Bovendien kan ze haar volledige aandacht richten op het koken.
Broere maakt het graag gezellig. De ouderen eten aan een mooi gedekte tafel en vanavond kookt ze zelfs twee gerechten. Een mannelijke bewoner is jarig en zijn vrouw komt voor de gelegenheid langs voor een diner. Het gerecht mocht de jarige zelf kiezen. Hij ging voor varkenshaas met champignonsaus.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Emiel Muijderman