Verkeer
Stuur appje
Zoek
Nieuws
Enschede

Oudste slachtoffer Enschedese zigeuners is 98 jaar

382708 hand 3667028 960 720

Stelen doet hij soms, gaf Bosjo N. drie jaar geleden in Tubantia toe. Maar van ouderen? Nooit! Eén van zijn vele nieuwe slachtoffers is volgens het Openbaar Ministerie 98 jaar.

Dit zijn de geboortedata van de slachtoffers van een groep zigeuners rond de Enschedese Roma Bosjo N.: 1930, 1939, 1934, 1933, 1924,1926, 1920 ¦ en zo gaat het maar door in de waslijst van mensen die de afgelopen jaren de groep op bezoek hebben gehad. Achteraf waren ze geld, sieraden of een pinpas kwijt. In Den Haag staan maandag en dinsdag Bosjo N. (45), Johannes T. (41), Sandor K.(30) en Maria K.(45) uit Enschede terecht voor diefstal door middel van babbeltrucs. Ze opereerden door heel Nederland. De rol van Sandor K. is volgens het OM beperkt.

Opmerkelijk
Het is opmerkelijk dat de slachtoffers vooral mensen op leeftijd zijn. Want drie jaar geleden verklaarde Bosjo N. in Tubantia dat hij zich nooit aan ouderen zou vergrijpen. Wij zijn streng katholiek, hebben geleerd respect te hebben voor oudere mensen , zei hij in 2015. Hij en zijn kompanen waren toen net door het Gerechtshof in Arnhem vrijgesproken van het vormen van een criminele organisatie.

Telefonisch benaderd

Het eerdere vonnis van de rechtbank Overijssel in Almelo bleef alleen overeind op het punt van enkele diefstallen. Sandor K. werd helemaal van alle blaam gezuiverd. Volgens het OM zijn ze snel na hun vrijlating weer op dievenpad gegaan. Ze handelden op precies dezelfde wijze als in eerdere jaren. Ze benaderden oudere mensen telefonisch als medewerker van een nutsbedrijf en vertelden bijvoorbeeld dat er iemand zou langskomen om naar de waterleiding te kijken.

Even later verscheen er inderdaad iemand aan de deur, die binnen waardevolle spullen ontvreemdde. Om de slachtoffers hun pincode te ontlokken, belden ze weer later als medewerker van de politie of de bank die vertelde dat de bankpas was geblokkeerd en dat voor een nieuwe de pincode nodig was.

Bosjo N. is ook de hoofdverdachte in de strafzaak die binnenkort in Osnabrück speelt naar een reeks van inbraken in Duitsland, Nederland, België en Denemarken. Het Duitse Openbaar Ministerie ziet de Enschedese familie als de spil in een internationale criminele organisatie die steeds van samenstelling wisselt.

Nevo Trajo
Het Openbaar Ministerie in Den Haag vervolgt de groep niet als criminele organisatie. In Enschede hebben eerder dit jaar Antonio Nicolic en Veriza Zarkesi de stichting Nevo Trajo (Nieuw Leven) opgericht voor Roma die willen breken met de traditie van diefstal. Ze zweren het katholieke geloof af en zeggen inmiddels 140 aanhangers tot het evangelie te hebben bekeerd.

Hun boodschap is dat een groeiende groep Roma een burgerlijk leven wil en heeft. Het stateloos zijn belemmert een dertigtal Enschedese Roma daarin. Sandor K. is er één van. In Enschede wonen ongeveer vijfhonderd Roma.

De rechtbank Den Haag heeft voor de zaak twee dagen uitgetrokken.

© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Pixabay
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.