Verkeer
Stuur appje
Zoek
Nieuws
Enschede

Ank Bijleveld op UT: 'Vorming één Europees leger geen goed idee'

382916 Schermafbeelding 2018 11 26 om 220549

De vorming van één Europees leger is geen goed idee. Aldus reageerde minister van Defensie Ank Bijleveld maandagavond op de Universiteit Twente op een opmerking die vicepremier Kasja Ollongren maakte in Denemarken.

Ollongren zei eerder op de dag dat Europa juist moet streven naar een Europees leger. Bijleveld: ,,Ik heb haar direct gebeld. Mij verzekerde ze dat haar uitspraak een partijpolitieke stelling was. Zeker geen kabinetsstandpunt. Ollongren (D66) deed haar uitspraak op een congres in Denemarken.

Bijleveld benadrukte dat de Tweede Kamer ook tegen een gezamenlijk leger in Europa is. Samenwerking binnen Europa op defensiegebied juicht Bijleveld toe, zo zei ze bij de opening van de Week van Inspiratie op de UT. Dat gebeurt nu ook al. Samen met België heeft Nederland een marineopleiding, met de Duitsers wordt ook veel samen gedaan. Eveneens met België bestaat samenwerking op F16-gebied.

Samen inkopen

Op een vraag van interviewer hoogleraar Internationaal en Europees Recht & Bestuur Ramses Wessel antwoordde de bewindsvrouw dat winst te behalen valt waar het gaat om de gezamenlijke inkoop van materialen. ,,Tanks, vliegtuigen, daarin hebben we veel verschillende materialen , aldus de minister.

Ze is niet bang dat de vaderlandse defensie-industrie achter het net vist. ,,Zo groot is die industrie niet. We zijn goed in bijvoorbeeld fregatten, satellieten en sensoren. Maar de producenten daarvan kunnen ook in Europa verkopen. Zie het niet alleen als bedreiging.

Extra bijdrage
De extra jaarlijkse bijdrage van 1,5 miljard die haar ministerie nu jaarlijks krijgt om Defensie op orde te krijgen, noemde Bijleveld een leuk begin . Volgens haar is het geld heel hard nodig. In dit verband sprak ze van een uitgewoonde organisatie . Voor de hele kabinetsperiode gaat het om 5 miljard.

De kritiek vanuit de Verenigde Staten dat Nederland te weinig bijdraagt aan de Navo, noemde Bijleveld terecht. Maar ze liet er geen misverstand over verstaan dat Nederland de Navo-norm voorlopig niet gaat halen. ,,Die halen, zou jaarlijks namelijk 7 miljard bovenop onze huidige bijdrage betekenen. Dat gaat niet gebeuren.

Week van Inspiratie
De bijeenkomst met Ank Bijleveld was de aftrap van de Week van Inspiratie op de UT met als andere prominente gasten deze week onder anderen ook nog Ruben Terlou, Govert Schilling en Sijbrand de Jong. Voor meer info: www.utwente.nl/weekofinspiration.

© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Lars Smook
Heb je een nieuwstip of nieuwe informatie?
Tip onze redactie via mail of telefoon. Deze vind je op onze contactpagina.