Jo van Ek was bang Deppenbroek te moeten verlaten, waar ze al 53 jaar woont. Door haar afnemende gezondheid kan de 82-jarige weduwe zich niet meer alleen redden in haar duplexwoning. Ze hoopte een plek te krijgen in het nabije zorgcentrum Ariënsstaete, maar dat leek niet mogelijk. Mevrouw Van Ek kon zich namelijk niet inschrijven voor een van de woningen die corporatie Ons Huis in Ariënsstaete verhuurt. Ze voldoet niet aan de (financiële) voorwaarden. Alleen als er sprake is van een zorgindicatie, kunnen ouderen met een kleine beurs in Ariënsstaete nog terecht in een van de 175 appartementen die zorgorganisatie Liberein hier verhuurt. Jo van Ek was daarvan niet op de hoogte en was de wanhoop nabij.
Onverwachte hoekIneens was er hulp uit onverwachte hoek, van Berto Bisschop, die zelf nota bene ALS heeft. Hij is de schoonzoon van een van de mensen met wie Jo van Ek elke dag samen in het Ariëns eet. Bisschop benaderde de krant. Al een dag na de publicatie van het artikel ging een cliëntadviseur van Liberein bij mevrouw Van Ek langs. Ook kwam het CIZ. Dat is de overheidsinstantie die beslist of iemand een zorgindicatie krijgt.
Het CIZ kende mevrouw Van Ek (de zware) zorgindicatie niveau 4 toe. Die krijg je niet zomaar, omdat de overheid liever ziet dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen, desnoods met hulp aan huis. Dat is goedkoper dan 24-uursverblijf in een zorginstelling. Zorgindicatie 4 betekent dat iemand niet meer zelfstandig kan wonen, dagelijks hulp nodig heeft bij de persoonlijke verzorging en 24 uur per dag een beroep moet kunnen doen op zorg en begeleiding. Die zorg wordt in Ariënsstaete geboden door Liberein. Omdat de wachtlijst bij Liberein momenteel niet zo lang is, kan Jo van Ek nog voor de kerst verhuizen. Ze is dolblij, zeker omdat ze vorige week ook nog eens een flinke smak heeft gemaakt.
Hotel de botel
Er komt veel op haar af. Ik ben een beetje hotel de botel. Het appartement moet nog worden opgeknapt en voor de helft van haar spullen is geen plek meer. Maar ze houdt zich goed, nu ze het vooruitzicht heeft op de plek waar ze heel oud hoopt te worden.
Berto Bisschop is net zo blij. Mijn schoonmoeder vertelde haar verhaal. Ik had al vaker gehoord dat mensen met alleen AOW en een klein pensioentje door nieuwe regels niet meer ingeschreven kunnen worden voor een woning van Ons Huis in het Ariëns. Dat wilde ik aanpakken. Ik kan niet tegen onrecht.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Reinier van Willigen